Aplikace Alpaka motivuje k nákupu udržitelné módy

Zdroj fotografií: Steffi Černá

Nová aplikace se snaží uživatelům přiblížit přidanou hodnotu tzv. slow fashion a odradit je od nadbytečných nákupů nekvalitních kousků spojených s vykořisťováním levných pracovních sil a zátěží pro životní prostředí.

Koncept udržitelné módy si získává stále více příznivců. Jeho převedení do praxe však pro některé zůstává oříškem. Nová aplikace Alpaka vám pomůže s čistkou vaší garderoby a životnost jednotlivých kousků převede do názorné podoby. Cílem zakladatelky Steffi Černé je podpořit myšlenku tzv. slow fashion. Tedy snížit nadprodukci oblečení úzce spjatou se špatnými podmínkami pracovníků, nízkou kvalitou oděvů i obsahem toxických látek, které zamořují životní prostředí.

Jak aplikace funguje? Oblečení vyfotíte a zadáte vstupní údaje, jako je cena a přibližný počet nošení. Aplikace následně vypočítá CPW neboli cenu za jedno nošení. Při každém dalším využití takto zaevidovaného kousku už mu jen v aplikaci jednoduše přikliknete jedno nošení navíc. Snadno tak můžete sledovat, jak se vám jednotlivé nákupy vyplatily. V aplikaci také můžete najít vašemu nenošenému oblečení nového majitele nebo využít nápovědu v podobě databáze udržitelných značek a místních designerů ve vašem okolí.

Autor článku

Adéla Svobodová