Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Aplikace Alpaka motivuje k nákupu udržitelné módy

Zdroj fotografií: Steffi Černá

Nová aplikace se snaží uživatelům přiblížit přidanou hodnotu tzv. slow fashion a odradit je od nadbytečných nákupů nekvalitních kousků spojených s vykořisťováním levných pracovních sil a zátěží pro životní prostředí.

Koncept udržitelné módy si získává stále více příznivců. Jeho převedení do praxe však pro některé zůstává oříškem. Nová aplikace Alpaka vám pomůže s čistkou vaší garderoby a životnost jednotlivých kousků převede do názorné podoby. Cílem zakladatelky Steffi Černé je podpořit myšlenku tzv. slow fashion. Tedy snížit nadprodukci oblečení úzce spjatou se špatnými podmínkami pracovníků, nízkou kvalitou oděvů i obsahem toxických látek, které zamořují životní prostředí.

Jak aplikace funguje? Oblečení vyfotíte a zadáte vstupní údaje, jako je cena a přibližný počet nošení. Aplikace následně vypočítá CPW neboli cenu za jedno nošení. Při každém dalším využití takto zaevidovaného kousku už mu jen v aplikaci jednoduše přikliknete jedno nošení navíc. Snadno tak můžete sledovat, jak se vám jednotlivé nákupy vyplatily. V aplikaci také můžete najít vašemu nenošenému oblečení nového majitele nebo využít nápovědu v podobě databáze udržitelných značek a místních designerů ve vašem okolí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nemůžete v noci spát? Vědci zjistili, co pomáhá proti nespavosti

Světová fotosoutěž roztomilých zvířat má finalisty. Je mezi nimi i fotka z Česka

Češi přišli s lékem na rakovinu. Nyní ho testují první pacienti

Vědci objevili nové výhody roušek. Zmírňují průběh nemoci a můžou nahradit očkování

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.