Aplikace Alpaka motivuje k nákupu udržitelné módy

Zdroj fotografií: Steffi Černá

Nová aplikace se snaží uživatelům přiblížit přidanou hodnotu tzv. slow fashion a odradit je od nadbytečných nákupů nekvalitních kousků spojených s vykořisťováním levných pracovních sil a zátěží pro životní prostředí.

Koncept udržitelné módy si získává stále více příznivců. Jeho převedení do praxe však pro některé zůstává oříškem. Nová aplikace Alpaka vám pomůže s čistkou vaší garderoby a životnost jednotlivých kousků převede do názorné podoby. Cílem zakladatelky Steffi Černé je podpořit myšlenku tzv. slow fashion. Tedy snížit nadprodukci oblečení úzce spjatou se špatnými podmínkami pracovníků, nízkou kvalitou oděvů i obsahem toxických látek, které zamořují životní prostředí.

Jak aplikace funguje? Oblečení vyfotíte a zadáte vstupní údaje, jako je cena a přibližný počet nošení. Aplikace následně vypočítá CPW neboli cenu za jedno nošení. Při každém dalším využití takto zaevidovaného kousku už mu jen v aplikaci jednoduše přikliknete jedno nošení navíc. Snadno tak můžete sledovat, jak se vám jednotlivé nákupy vyplatily. V aplikaci také můžete najít vašemu nenošenému oblečení nového majitele nebo využít nápovědu v podobě databáze udržitelných značek a místních designerů ve vašem okolí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Potoky se vrací do koryt, nových tůní přibývá. Projekt #vracimevodulesu slaví další úspěchy

Vzhůru do divočiny. Národní park Šumava zpřístupnil čtyři nové trasy

Z rostoucí obliby kompostování se radují nejen žížaly. Na náš život má zásadní vliv

Létající větrnou elektrárnu testují v Holandsku. Je efektivnější a levnější než běžné větrné

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura