Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Antarktida: Vědci nečekaně objevili skrytý říční systém o velikosti Německa a Francie

Ilustrační foto: Pixabay

Překvapivý objev 460 kilometrů dlouhé řeky pod antarktickým ledovým příkrovem může urychlit tání ledu, říká nová studie zveřejněná v Nature Geoscience, píše server Interesting Engineering.

To nezní příliš pozitivně, že? Nicméně přesto, že nám tento objev poskytuje nový pohled na to, jak může měnící se Antarktida ovlivnit planetu, také nám připomíná, že existuje stále mnoho informací, které o tomto kontinentu nevíme.

Studie odhalila nové vodní systémy

Objevená řeka proudí pod ledovcem a je součástí větších říčních systémů, které shromažďují vodu. Tento jev výzkumníkům odhalil, že ledovec má daleko aktivnější průtok vody, než se dříve domnívali. Když vědci před několika desítkami let poprvé objevili jezera pod antarktickým ledem, mysleli si, že jsou od sebe izolována. Nový objev však toto tvrzení vyvrací. Pod nánosem ledu se skutečně vyskytují celé systémy propojené rozsáhlými říčními sítěmi, uvedl v tiskové zprávě profesor Martin Siegert, spoluautor studie.

Objev byl učiněn speciální metodou, která kombinuje použití hydrologických modelů ledových štítů a radarových měření, která výzkumníkům umožňují vidět pod led. Tým se soustředil na nedostatečně prozkoumanou a do značné míry nepřístupnou oblast, která obsahuje led z východních i západních antarktických ledovců a zasahuje až do Weddellova moře.

Ilustrační foto: Pixabay

Nová studie vyvrací předchozí teorii, která předpokládá, že na Antarktidě se vyskytuje malé množství vody. Podle studie existují dva hlavní způsoby, jak se voda může dostat pod ledové příkrovy. Jedním ze způsobů je tání způsobené třením, když se led pohybuje po zemi. Další možností je, že voda vyskytující se na povrchu proudí dolů hlubokými trhlinami.

Aktivní výzkum Antarktidy

Tým nyní shromažďuje další informace z průzkumů týkajících se těchto nových systémů. Doufají, že získané informace budou moci přenést na podobné modely v jiných oblastech, aby lépe pochopili, jak by mohla měnící se Antarktida ovlivnit celou planetu.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Praha je čtvrtým nejbohatším místem v EU

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok 

5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok 

Ať už patříte k těm, kteří si dávají novoroční předsevzetí, nebo ne, pozitivní motivace se pro…