Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Antarktida: Vědci nečekaně objevili skrytý říční systém o velikosti Německa a Francie

Ilustrační foto: Pixabay

Překvapivý objev 460 kilometrů dlouhé řeky pod antarktickým ledovým příkrovem může urychlit tání ledu, říká nová studie zveřejněná v Nature Geoscience, píše server Interesting Engineering.

To nezní příliš pozitivně, že? Nicméně přesto, že nám tento objev poskytuje nový pohled na to, jak může měnící se Antarktida ovlivnit planetu, také nám připomíná, že existuje stále mnoho informací, které o tomto kontinentu nevíme.

Studie odhalila nové vodní systémy

Objevená řeka proudí pod ledovcem a je součástí větších říčních systémů, které shromažďují vodu. Tento jev výzkumníkům odhalil, že ledovec má daleko aktivnější průtok vody, než se dříve domnívali. Když vědci před několika desítkami let poprvé objevili jezera pod antarktickým ledem, mysleli si, že jsou od sebe izolována. Nový objev však toto tvrzení vyvrací. Pod nánosem ledu se skutečně vyskytují celé systémy propojené rozsáhlými říčními sítěmi, uvedl v tiskové zprávě profesor Martin Siegert, spoluautor studie.

Objev byl učiněn speciální metodou, která kombinuje použití hydrologických modelů ledových štítů a radarových měření, která výzkumníkům umožňují vidět pod led. Tým se soustředil na nedostatečně prozkoumanou a do značné míry nepřístupnou oblast, která obsahuje led z východních i západních antarktických ledovců a zasahuje až do Weddellova moře.

Ilustrační foto: Pixabay

Nová studie vyvrací předchozí teorii, která předpokládá, že na Antarktidě se vyskytuje malé množství vody. Podle studie existují dva hlavní způsoby, jak se voda může dostat pod ledové příkrovy. Jedním ze způsobů je tání způsobené třením, když se led pohybuje po zemi. Další možností je, že voda vyskytující se na povrchu proudí dolů hlubokými trhlinami.

Aktivní výzkum Antarktidy

Tým nyní shromažďuje další informace z průzkumů týkajících se těchto nových systémů. Doufají, že získané informace budou moci přenést na podobné modely v jiných oblastech, aby lépe pochopili, jak by mohla měnící se Antarktida ovlivnit celou planetu.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Americká agentura vybuduje digitální dvojče zemské atmosféry s umělou inteligencí

Do práce na kole, pěšky nebo poklusem: postavte se výzvě

Ledové sochy 2023: Na Pustevnách teď kralují dinosauři

Průlomový výzkum je nadějí v boji proti nejnákladnější nemoci na světě

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…