Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Americká firma vyrábí obaly z hub, využívají je i velké společnosti

2 minuty radosti
Zdroj: Ecovative

S ekologickými výrobky se v posledních letech roztrhl pytel a je to jedině dobře. Za jedním ze skvělých nápadů stojí americká společnost Ecovative, která vyrábí speciální materiál s použitím podhoubí.

Materiál je snad po všech stránkách dokonalý. Je čistě přírodní, vzniká smícháním zárodků hub se zemědělským odpadem získaným od regionálních farmářů, z nichž za správných podmínek vznikne podhoubí. Výsledný materiál je znovu kompostovatelný, nicméně neznamená to, že by se postupem času začal rozkládat sám od sebe. „Můžete si to představit jako kousek dřeva. Dřevěný stůl se také nezačne rozkládat bez vystavení správným podmínkám,“ vysvětluje společnost Ecovative na svých webových stránkách.

Firma nabízí hned několik tzv. houbových materiálů, jak je sama označuje. Jeden z nich je pěnový, vhodný právě jako obalový materiál a náhrada za běžně používaný polystyren. Aktuálně ho už využívají někteří světoví výrobci, například technologická firma Dell, v budoucnu by se mohla připojit také Ikea.

Další z materiálů, nazvaný Myco Board, může sloužit jako alternativa dřevotřískových desek či překližek. Firma aktuálně pracuje také na vývoji novinky – látky vyrobené pouze z podhoubí, z níž by se daly vyrábět věci jako podrážky, karimatky nebo gumové podsedáky. Hlavním záměrem společnosti je vytvářet materiály šetrné k životnímu prostředí a mající pozitivní dopad na ekosystém naší planety.

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec dezinformací o pandemii. Nový web uvádí informace na pravou míru

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.