Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Amatérský hledač kovu našel zlatý náhrdelník spojený s Jindřichem VIII. a Kateřinou Aragonskou

Foto: British Museum

Majitel kavárny Charlie Clarke objevil při jednom z hledání kovů na poli v anglickém knížectví Warwickshire zlatý řetízek. Odborníci zjistili, že se jedná o zhruba 500 let starý klenot s iniciály anglického krále Jindřicha VIII. Tudora a jeho první manželky Kateřiny Aragonské. Objev je v současnosti vystaven v Britském muzeu, informoval o tom britský server The Guardian.

Přívěsek ve tvaru srdce je připevněn na řetízek o 75 článcích a je vyrobený z 300 gramů 24karátového zlata. Zdobí jej keř s tudorovskou růží a granátových jablkem, symbolem královny Kateřiny. Na rubu přívěsku jsou iniciály H a K, tedy Henry a Katherine. V dolní části je stuha s písmeny TOVS a IORS, což odkazuje na francouzské slovo „toujors“, tedy navždy, a staroanglickou podobu slova „yours“, tedy tvůj či tvá.

Přestože se to zpočátku zdálo až příliš dobré, aby to byla pravda, pečlivá vědecká analýza prokázala, že přívěsek je pravý,“ říká kurátorka z Britského muzea Rachel Kingová. Odborníci však navzdory prohledávání inventářů a prozkoumávání dobových obrazů stále tápají nad spojitostí přívěsku s králem či královnou. Jako jednu z hypotéz zmiňují možnost, že Jindřich VIII. mohl náhrdelník objednat jako cenu pro vítěze turnajů.

Lidé říkají, že je to jako vyhrát v loterii; to není. Lidé skutečně vyhrávají v loterii. Kdy byl naposledy objeven korunovační klenot?“ říká Clarke, který se detekci kovu věnoval pouze půl roku. Objev ještě nebyl oceněn, nicméně nepochybně se bude jednat o vysokou částku. O tu se chce Clarke podělit s majitelem pole a zbytek chce investovat do vzdělání svého čtyřletého syna.

Související články

Zaručeně zlepší den

Kancelářské krysy pomalu mizí. Mladí chodí do práce originálně oblečení

Pečujte o svůj mikrobiom. Předejdete tak Parkinsonovi, zjistili vědci

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Dnes začíná Pražské Quadriennale, těšte se na unikátní zážitek

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…