Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Amatérský hledač kovu našel zlatý náhrdelník spojený s Jindřichem VIII. a Kateřinou Aragonskou

Foto: British Museum

Majitel kavárny Charlie Clarke objevil při jednom z hledání kovů na poli v anglickém knížectví Warwickshire zlatý řetízek. Odborníci zjistili, že se jedná o zhruba 500 let starý klenot s iniciály anglického krále Jindřicha VIII. Tudora a jeho první manželky Kateřiny Aragonské. Objev je v současnosti vystaven v Britském muzeu, informoval o tom britský server The Guardian.

Přívěsek ve tvaru srdce je připevněn na řetízek o 75 článcích a je vyrobený z 300 gramů 24karátového zlata. Zdobí jej keř s tudorovskou růží a granátových jablkem, symbolem královny Kateřiny. Na rubu přívěsku jsou iniciály H a K, tedy Henry a Katherine. V dolní části je stuha s písmeny TOVS a IORS, což odkazuje na francouzské slovo „toujors“, tedy navždy, a staroanglickou podobu slova „yours“, tedy tvůj či tvá.

Přestože se to zpočátku zdálo až příliš dobré, aby to byla pravda, pečlivá vědecká analýza prokázala, že přívěsek je pravý,“ říká kurátorka z Britského muzea Rachel Kingová. Odborníci však navzdory prohledávání inventářů a prozkoumávání dobových obrazů stále tápají nad spojitostí přívěsku s králem či královnou. Jako jednu z hypotéz zmiňují možnost, že Jindřich VIII. mohl náhrdelník objednat jako cenu pro vítěze turnajů.

Lidé říkají, že je to jako vyhrát v loterii; to není. Lidé skutečně vyhrávají v loterii. Kdy byl naposledy objeven korunovační klenot?“ říká Clarke, který se detekci kovu věnoval pouze půl roku. Objev ještě nebyl oceněn, nicméně nepochybně se bude jednat o vysokou částku. O tu se chce Clarke podělit s majitelem pole a zbytek chce investovat do vzdělání svého čtyřletého syna.

Související články

Zaručeně zlepší den

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Chcete šťastnější vztah? Mluvte se svým partnerem jako se psem

Evropská unie vyzývá sociální sítě, aby před eurovolbami najaly ověřovatele faktů a zabránily tak šíření fakenews

Váš mikrobiom obsahuje biliony bakterií a je jedinečný jako váš otisk prstu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…