Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Alžběta Blašková: Žít v symbióze se zvířaty je nádherné

Foto: se svolením Nadace Karla Janečka

Kočky, psi, morčata, ale i krávy, ovce, kozy a prasata. Na „Noemově arše“ manželů Blaškových je vítán každý živý tvor. Útulek Tibet provozují nedaleko Brna a pomáhají zvířatům, která by jinak nečekal příliš veselý osud. Péči jim poskytují bez nároku na jakoukoliv odměnu. I za to si vysloužili ocenění Laskavec 2021.

Alžběto, kdy jste v sobě objevila lásku ke zvířatům?

V pubertě. Ve 14 letech jsem začala pomáhat v brněnském útulku jako dobrovolník. Po nějaké době se mi ale úplně nezdálo fungování některých zařízení a rozhodla jsem se zkusit ukázat, že to lze i jinak.

Tak vznikl nápad založit vlastní útulek?

V šestadvaceti letech jsem vyměnila byt za starší dům za účelem pomáhat zvířatům a normálně dojíždět do práce. Plány ale změnilo mé těhotenství, kdy jsem s dětmi zůstala doma, a tím pádem se mohla zvířátkům věnovat naplno. A přesně to dělám už 10 let, teprve rok tedy bez závazku mateřské.

Foto: se svolením Nadace Karla Janečka

A podařilo se vám dělat věci jinak?

Troufám si říct, že ano. Dříve jsem si myslela, že při větším počtu zvířat nelze řešit každý jejich zdravotní problém, ale u nás se ukazuje, že když se chce, jde všechno. Sami nyní máme 150 zvířat a snažíme se řešit každý zdravotní neduh všech našich chráněnců. V některých zařízeních se mi nelíbil chov a čistota. To vše máme teď dle vlastních představ. Zvířátka žijí v čistém a my sice můžeme duši vypustit, ale ona jsou šťastná. Proto to děláme.

Jak se do Útulku Tibet zvířata vlastně dostávají?

Každý příjem je na základě prosby o pomoc. Telefon zvoní neustále, ale my bohužel můžeme vzít už jen hrst zvířat, která potřebují pomoc. Už nyní děláme více, než zvládáme.

Foto: se svolením Nadace Karla Janečka

Proč jste se rozhodli zaměřit i na hospodářská zvířata? To není úplně standardní …

Myslím, že na hospodářská zvířata se úplně zapomíná. Zachránili jsme pár zvířat, abychom alespoň jedincům ukázali, jaký život mohou mít, a také veřejnosti, jak úžasná ta zvířata jsou. Možná se pak trochu zamyslí nad tím, zda jim jejich utrpení stojí za chuťový požitek z masa na talíři. Sami víme, že ke zdravému životu není živočišná složka potřebná. Já tak žiji 26 let.

Usedlost, kde provozujete útulek je i místo, kde žijete. Jaké takové soužití je? A co na to vaše děti?

Ano dům jsme koupili právě s myšlenkou vybudování azylu. Je to bývalá chovatelská stanice, takže pro nás ideální. I když je pravda, že s kravičkami jsme nepočítali a teď je nám to tu malé. Třeba se jednou budeme moci přestěhovat na větší pozemek s pastvinami a výběhy. Děti berou vše jako samozřejmost. Vyrostly tu a jsou všeho součástí. Uvědomí si rozdíl pouze v návštěvní dny, kdy mohou hrdě jiným dětem vyprávět o zvířátkách a vidí jejich nadšení.

Související články

Zaručeně zlepší den

Domorodé brazilské ženy úspěšně bojují proti genderově podmíněnému násilí

Krásná podívaná na polární září v Česku i z vesmíru

Proč prase dělá česky „ chro“ a anglicky „oink“ aneb jak se zvířecí mluva liší v různých jazycích

Očista těla funguje a doporučil bych ji každému říká zakladatel čajů Detoxito

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …