Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Řešení smogu v Číně: Kanaďani dováží čerstvý vzduch v lahvích

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Smogová situace se v Číně v posledních měsících zhoršila na nejvyšší, červený stupeň varování před znečištěním ovzduší, což vedlo k uzavření škol a omezení dopravy v Pekingu. S nápadem na řešení problému nedostatku čerstvého vzduchu přišel podnikatel Harrison Wang, jenž se rozhodl do Číny dovážet čerstvý vzduch z horské kanadské oblasti. O dovážený vzduch byl nečekaný zájem a firma během prvních dvou týdnů vyprodala několik stovek vzduchových lahví.

Vzduch forma distribuuje v nádobkách různých velikostí a prodává je v přepočtu asi za 350 až 400 korun. Obchodní záměr zakladatele firmy napadl, když si jednoho dne všiml, jak na serveru eBay prodává nějaký člověk uzavřený igelitový pytlík vzduchu s vyvolávající cenou 99 centů. Přestože autoři nápadu neočekávali velkou poptávku, z Číny se ozvalo několik set zájemců. „Teď přijímáme spoustu předobjednávek na další zásilku a blížíme se k tisícovce kusů,“ vysvětlil Wang.

Ačkoliv jinde po světě lidé nahlížejí na balený vzduch jako na kuriozitu, v Číně se vzduchové lahve začínají stávat běžným spotřebním zbožím. „Chtěli jsme se pustit do něčeho nezvyklého a zábavného, a tak jsme se rozhodli zkusit, jestli dokážeme prodávat vzduch. V Severní Americe považujeme svůj čistý vzduch za něco samozřejmého, ale v Číně je situace velmi odlišná. Když může Čína dovážet jídlo a vodu, proč by neměla mít právo také na vzduch z dovozu?“ dodal spoluzakladatel firmy Moses Lam.

Zdroj: ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Mindfulness chrání před stresem a vyhořením v práci

Do Portugalska se v rámci rewilding projektu navrací staré plemeno skotu

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Hlas je zbraň, kterou máte vždy po ruce. Agresorovi vykejte a udržujte distanc, radí instruktorka sebeobrany Barbora Vodochodská Machková

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…