Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi dýchají stále čistší vzduch. V jakém kraji naměřili nejkvalitnější ovzduší?

Ilustrační foto: Depositphotos

Rok 2021 patřil k rokům s nejlepší kvalitou vzduchu za posledních deset let. Svůj podíl na tom má i pandemie a s ní spojené restrikce, které vedly ke snížení koncentrace znečištění ve vzduchu. Zafungovala však také opatření pro zlepšení kvality ovzduší.

Za rok se nadechnete asi 8,5 milionkrát. Nemělo by nám tak být jedno, jaký vzduch dýcháme. Potěšující zprávou je, že index kvality ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu (ČMHÚ) byl v roce 2021 hodnocen jako dobrý až velmi dobrý.

V roce 2021 jsme mohli dýchat pořádně zhluboka a bez obav. Naměřeny byly totiž druhé nejnižší hodnoty v koncentraci znečišťujících látek v ovzduší za posledních deset let. Prim drží covidový rok 2020. Z dostupných dat lze vyčíst, že se nám opravdu dýchá rok od roku lépe.

Míra čistoty vzduchu se liší napříč republikou. Ve venkovských oblastech byla velmi dobrá kvalita vzduchu naměřena nejčastěji v Jihomoravském kraji. Také některé městské části republiky se mohou chlubit kvalitním ovzduším. Jde především o kraj Jihočeský, Plzeňský nebo Jihomoravský, vyjma Brna a okolí.

Dobrou až velmi dobrou kvalitu vzduchu v minulém roce lze podle meteorologů přisoudit „kombinaci faktorů, tzn. pokračujícímu poklesu emisí díky již realizovaným opatřením pro zlepšení kvality ovzduší, příznivým meteorologickým podmínkám, kdy během teplejší části roku nedošlo k výskytu sucha, a příznivějším rozptylovým podmínkám v závěru roku ve srovnání s desetiletým průměrem 2011–2020.”

Na kvalitě vzduchu v posledních dvou letech měla vliv také pandemie, a to v obou směrech. Lockdown a zákaz pohybu mezi okresy sice snížily výpary z dopravy. Skutečnost, že lidé zůstávali více doma, však vedla naopak ke zvýšeným emisím z topení.   

Zdroj: ČHMÚ, expats.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Česko je vlaková velmoc. Má nejhustší síť železnic v EU

Malý robot je na cestě k Mezinárodní vesmírné stanici, aby ukázal, že je možné operovat ve vesmíru

Zachraňuje životy týraných a zraněných koní i hospodářských zvířat. Tomáš Förchtgott se stal Laskavcem roku

Den koček potěší milovníky chlupáčů i bazárků a pomůže stovkám koček v 11 útulcích

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…