Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi dýchají stále čistší vzduch. V jakém kraji naměřili nejkvalitnější ovzduší?

Ilustrační foto: Depositphotos

Rok 2021 patřil k rokům s nejlepší kvalitou vzduchu za posledních deset let. Svůj podíl na tom má i pandemie a s ní spojené restrikce, které vedly ke snížení koncentrace znečištění ve vzduchu. Zafungovala však také opatření pro zlepšení kvality ovzduší.

Za rok se nadechnete asi 8,5 milionkrát. Nemělo by nám tak být jedno, jaký vzduch dýcháme. Potěšující zprávou je, že index kvality ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu (ČMHÚ) byl v roce 2021 hodnocen jako dobrý až velmi dobrý.

V roce 2021 jsme mohli dýchat pořádně zhluboka a bez obav. Naměřeny byly totiž druhé nejnižší hodnoty v koncentraci znečišťujících látek v ovzduší za posledních deset let. Prim drží covidový rok 2020. Z dostupných dat lze vyčíst, že se nám opravdu dýchá rok od roku lépe.

Míra čistoty vzduchu se liší napříč republikou. Ve venkovských oblastech byla velmi dobrá kvalita vzduchu naměřena nejčastěji v Jihomoravském kraji. Také některé městské části republiky se mohou chlubit kvalitním ovzduším. Jde především o kraj Jihočeský, Plzeňský nebo Jihomoravský, vyjma Brna a okolí.

Dobrou až velmi dobrou kvalitu vzduchu v minulém roce lze podle meteorologů přisoudit „kombinaci faktorů, tzn. pokračujícímu poklesu emisí díky již realizovaným opatřením pro zlepšení kvality ovzduší, příznivým meteorologickým podmínkám, kdy během teplejší části roku nedošlo k výskytu sucha, a příznivějším rozptylovým podmínkám v závěru roku ve srovnání s desetiletým průměrem 2011–2020.”

Na kvalitě vzduchu v posledních dvou letech měla vliv také pandemie, a to v obou směrech. Lockdown a zákaz pohybu mezi okresy sice snížily výpary z dopravy. Skutečnost, že lidé zůstávali více doma, však vedla naopak ke zvýšeným emisím z topení.   

Zdroj: ČHMÚ, expats.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Nové jídlo s proteiny by mělo být ekologičtější než steak

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…