Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Itálii pěstují bazalku pod mořskou hladinou

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

V Itálii se začala experimentálně pěstovat podmořská bazalka. První pokus se zdá být úspěšný a společnost, která za projektem stojí, plánuje do budoucna pěstovat na mořském dně také další plodiny.

Za projektem Nemova farma stojí generální ředitel společnosti specializující se na podmořská komunikační zařízení Ocean Reef, Sergio Gamberini. V Ligurii nedaleko města Noli na severovýchodě Itálie tak v hloubce osmi metrů nedaleko od břehu pěstují za pomoci plastových zvonů a klasického kompostu bazalku. Využívají zejména tepelnou stabilitu moře bez velkých rozdílů mezi dnem a nocí. Co se týká světla, pod hladinu pronikne zcela dostačujících šedesát procent. Další výhodu oproti souši představuje absence hmyzu a parazitů. Oproti klasické bazalce má navíc ta mořská hustší lístky.

V současné době je potřeba bazalku každý den opečovávat, takže se k ní pravidelně spouští několik potápěčů. Již nyní se ale pracuje na zdokonalení založeném na systému snímačů a kamer.

Základní přínos pěstování podmořské bazalky tkví ve snaze eliminovat nedostatek potravin ve státech, které nemají dostatek sladké pitné vody nebo je v nich vysoký rozdíl teplot během dne a noci.

Do budoucna Nerova farma plánuje experimentovat na mořském políčku také s hlávkovým salátem, žampiony, rajčaty, jahodami nebo fazolemi.

Zdroj: lidovky.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Mindfulness chrání před stresem a vyhořením v práci

Do Portugalska se v rámci rewilding projektu navrací staré plemeno skotu

Hlas je zbraň, kterou máte vždy po ruce. Agresorovi vykejte a udržujte distanc, radí instruktorka sebeobrany Barbora Vodochodská Machková

Tančící dům jako LEGO? Pražský skvost uspěl u fanoušků v projektu LEGO Ideas

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…