Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ochutnejte kávu praženou jen na sluníčku. Není zapotřebí elektřina ani plyn

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

O Itálii platí, že je centrem kávy. Dva inženýři z Říma tomu dostáli, když vynalezli pražírnu, ve které nevyužívají elektřinu ani plyn. Navzdory těmto zdánlivým limitům jsou schopni za hodinu upražit i 50 kilogramů kávových zrn. Stačí jim k tomu slunce.

Jak to všechno probíhá? Antonio Durbe a Daniele Tummei mají na svém pozemku umístěnou soustavu zrcadel. Ta sluneční paprsky koncentruje na rošt a několik elektrických součástí pohání energií získanou ze slunečního panelu. Počítačem kontrolované senzory pomáhají zrcadlům natáčet se ke slunci po celý den a mířit na otáčející se kovový koš s kávovými zrny. Teplota v koši dosahuje 240 až 250 stupňů Celsia, záleží na intenzitě slunečního svitu.

Tento unikátní způsob pražení však není jenom nízkonákladový a šetrný k životnímu prostředí. Inženýři, kteří se vrhli do obchodu s kávou, tvrdí, že také lépe udrží vůni kávy a dodá jí bohatší chuť. Na rozdíl od běžných pražíren využívajících plyn se u nich káva praží, aniž by se zahříval okolní vzduch. Teplo tedy proniká do semen a nepálí je z vnějšku. Jednu nevýhodu tento způsob však má, a tou je závislost na dobrém počasí. V případě příznivých podmínek je zařízení se 40 zrcadly schopné upražit za rok 30 tisíc kilogramů kávy a uspořit 60 tisíc kilowatthodin elektřiny.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Život na Zemi může mít mimozemský původ

Ve Španělsku se dočkají zaslouženého volna při menstruaci

Menstruační chudoba se netýká jen zemí třetího světa, vysvětlují zástupkyně organizace SOLA Pomáhá

Jak na zoubky jako perličky? Speciální ošetření sníží riziko kazů o 80 %

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…