Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V pražské zoo se vylíhlo šest mláďat varanovce bornejského

Zdroj fotografie: zoopraha.cz, Petr Velenský

Návštěvníci pražské zoo se mohou těšit na nové přírůstky. V říjnu spatřilo světlo světa hned šest mláďat varanovce bornejského. Jedná se už o druhý úspěšný odchov v Zoo Praha.

Tohoto tajemného plaza poprvé úspěšně rozmnožili v roce 2014 v Japonsku, pražské zoo se to poprvé podařilo v srpnu 2018. Podle kurátora chovu plazů Petra Velenského se tímto úspěšným odchovem potvrdila správnost zvolených chovatelských metod. ,,Další snůšku této samice jsme zaznamenali letos 30. června. Inkubace při teplotě kolem 27 stupňů Celsia trvala 94 až 96 dní, mláďata se tedy líhla na začátku října,“ upřesnil k odchovu mláďat Velenský.

Tento druh plaza zůstával pro mnohé vědce velkou záhadou. Ve volné přírodě – na ostrově Borneo a v indonéských provinciích Západního a Severního Kalimantanu – ho jen málokdy spatřili. Až v roce 2013 získala japonská zoo jako první zoo na světě dva páry varanovců. Jejich mláďata pak dorazila do Česka v roce 2016. Mezi nimi i matka vylíhnutých mláďat.

Související články

Podpořte Pozitivní zprávy

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…

Zaručeně zlepší den

Nečekaná podívaná v supermarketu: do obchodu v Bavorsku vběhlo stádo ovcí

Blesky nemusí jen ničit. V Panamě pomáhají některým stromům růst

U břehů Antarktidy objevila expedice ostrov, který dosud neznaly mapy

Lední medvědice v Kanadě překvapila vědce vzácnou adopcí mláděte

Inspirativní rozhovor

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.

Pozitivní kniha

Pozitivní čtení: Princezna bez vlásků

Pozitivní čtení: Princezna bez vlásků

Krátká, zato velmi poučná knížka nejen pro děti od Sabriny D. Harris by neměla chybět ve vaší…