Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Podmínky panující na Venuši sondu Venus Express doslova rozpálily

Družice Venus Express se po oběžné dráze planety Venuše pohybuje již osm let. Vědci z Evropské kosmické agentury se nyní se strojem rozhodli učinit testovací manévr. Nechali sondu sestoupit na nižší oběžnou dráhu a pozorovali, kolik zajímavých zjištění tento krok přinese. Venus Express je rozhodně nezklamala.

Z původní eliptické dráhy, která byla vymezena vzdáleností 250 až 66 000 kilometry od pólů planety, sonda sestoupila do oblasti nižší oběžné dráhy. Kolem planety se proháněla ve výšce okolo 130 kilometrů. Podstoupila manévr tzv. „aerobrždění“, kdy byla její rychlost snížena prostřednictvím průletu atmosférou. Díky atmosferickému tření se družice značně rozehřála.

Vědci měli k tomuto manévru několik důvodů. Chtěli získat cenné informace o dosud neprozkoumaných vrstvách atmosféry Venuše a lákala je možnost vyzkoušet prvek, který se bude hodit pro budoucí planetární mise. Současně si byli vědomi rizika, že tento pekelný manévr může být pro sondu jejím posledním. Nejčernější scénář se ale naštěstí nenaplnil. Hustá atmosféra sice způsobila, že se v některých chvílích teplota družice zvýšila i o 100 °C, nedošlo však k jejímu poškození.

Sonda zaznamenala spoustu důležitých informací. Nejzajímavější bylo zjištění týkající se tlaku. Ten ve výšce okolo 130 kilometrů vzrostl zhruba tisícinásobně. Stejným násobkem se zvýšila hustota atmosféry. Vyšší tření způsobilo zpomalení rychlosti oběhu družice kolem planety o více než jednu hodinu. Po zhruba měsíčním pobytu v husté atmosféře Venuše opět vystoupala na vyšší oběžnou dráhu. Nyní planetu sleduje ze vzdálenosti pohybující se mezi 460 až 63 000 kilometry.

Při svém pokusu však spotřebovala téměř všechno zbývající palivo, a tak se její pouť pomalu chýlí ke konci. V závěru tohoto roku ji gravitace planety přitáhne k sobě a její cesta skončí v hustých oblacích Venuše.

Díky spoustě informací, které vědcům za dobu svého trvání zprostředkovala, se na Venus Express nikdy nezapomene. Stane se tak v jistém smyslu nesmrtelnou.

Zdroj: http://nedd.tiscali.cz/sonda-si-zasurfovala-v-atmosfere-venuse-242068; http://www.tajemstvi-vesmiru.cz/venus-express-zatim-neumira-uspesne-proletel-hustou-atmosferou-venuse

Související články

Zaručeně zlepší den

Tančící dům jako LEGO? Pražský skvost uspěl u fanoušků v projektu LEGO Ideas

Infekce Helicobacter pylori u dětí: Diagnóza a léčba

Do Guinessovy knihy rekordů se dostala nejtěžší borůvka na světě

Víme, jak levně zaparkovat na letišti ve Vídni

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …