Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

6 pozitivních tipů z redakce jak letos oslavit Štědrý den jinak

Zdroj fotografií: Pixabay

Rozkrajujete na Vánoce jablíčko, prostíráte pro pocestného a držíte celý den půst? Anebo jdete vlastní cestou a tradice si vytváříte sami? Ať tak či tak, možná chcete svůj Štědrý den oživit a vnést do něj nový prvek, který se třeba brzy stane další tradicí. My vám v závěru adventního času vám přinášíme tipy přímo z redakce, třeba v nich najdete špetku inspirace.

Vánoce kouzelné a pozorné

„Na Štědrý večer u nás doma nezapínáme televizi. Nemáme na ni totiž vůbec čas. Zpíváme koledy, pozorujeme u toho stromek, na kterém nám plápolají pravé svíčky, a vychutnáváme si sváteční atmosféru očekávání. Dárečky si potom rozdělíme a postupně na střídačku rozbalujeme tak, aby se s obdarovaným zároveň mohli těšit i všichni ostatní. Vědomě si tu kouzelnou chvíli vychutnáváme co nejdéle a užíváme si, že jsme všichni spolu. Spousta lidí Vánoce vnímá jako svátky konzumu, přitom je jen na nás, aby byly víc než o samotných věcech právě o aktu darování. Darování maličkosti, ale hlavně času a své pozornosti. Navíc – pohádku si můžete nahrát a pustit další den,“ připomíná redaktorka Anna.

Poprvé na půlnoční

„Já bych letos ráda šla na půlnoční mši – nikdy jsem tam nebyla, ale láká mě to. Zvlášť proto, že partner chodí pravidelně každý rok. Do kostela normálně nechodím, ani jsem k tomu nebyla vedená, ale snažím se občas vyjít z komfortní zóny a dát šanci i něčemu novému. V Brně je navíc mnoho možností, kam na půlnoční mši zajít – jediný problém bude vydržet neusnout až do půlnoci, ale kafe to jistí,“ plánuje naše editorka Bára.

Digitální detox

„Vánoce trávím podobně jako většina lidí. Nepozřu ani sousto, abych viděla zlaté prasátko, pomáhám v kuchyni, koukám na pohádky a zdobím stromeček. Rok od roku ale čím dál víc pozoruji, hlavně na své náctileté sestře, že nám svátky klidu ruší sociální sítě. Každému pípá Messenger, chodí upozornění z Instagramu nebo jen a prostě sedíme a koukáme do těch proklatých mobilů. Můj tip pro letošní svátky tak je alespoň částečný digitální detox. Omluvte se kamarádům, že jim neodepíšete na SMS přání, a radši si vše řekněte osobně už předem. Vypněte mobily a zapomeňte na jeden den, že existují, protože není nic protivnějšího, než když sentimentální vánoční atmosféru narušuje svit displeje,“ domnívá se naše redaktorka Eva.

Odlévání vosku

„Mám zvyk, který je možné použít na Vánoce nebo na Nový rok. Ráda odlévám do vody vosk. Dřív se používal cín, ale vystačím si i s voskem od svíčky. Tento vánoční rituál mě naučila babička, stejně jako pouštění poloviny skořápky od vlašského ořechu se svíčkou uvnitř po vodě v umyvadle. V obojím jde o odhad toho, co se v budoucnu stane. Podporuje to představivost i tmelení rodiny. A pokud se člověk soustředí jen na ten pozitivní výklad, má pocit, že příští rok bude skvělý. A s tím je fajn zažít vánoční pohodu i vykročit do nového roku,“ radí redaktorka Zuzka.

I bez dárků to jde

„Jsem snad ten poslední člověk, který by si dokázal představit Vánoce úplně bez dárků. Na to mám jejich vymýšlení a pořizování až moc ráda. Na druhou stranu mi přijde fajn opustit zajeté koleje a připustit si i tuto možnost. Letos si ji můžu vyzkoušet na vlastní kůži alespoň u jedné kamarádky, se kterou jsme se právě na bezdárkových Vánocích domluvily. A já to hodnotím jako velmi osvobozující a obohacující zážitek,“ doporučuje redaktorka Týna.

Vánoční mindfulness

„Vánoce jsou sice svátky klidu, ale ruku na srdce – kdo z nás se během nich opravdu oprostí od stresu a úzkostlivých představ, že něco není tak, jak jsme si naplánovali? Při snaze vybavit si Vánoce, o kterých bych mohla prohlásit, že jsem je prožila na vlně blaženého vděku za to, co mám (a že toho není málo!), pátrám v paměti jen marně. A tak jsem se rozhodla, že budou letošní (a snad i všechny následující) Vánoce jiné – bez předem daného jízdního řádu, bez nutnosti mít to nejdokonalejší cukroví a bez potřeby vyleštit každý centimetr čtvereční mého bytu. Prostě jen budu, tady a teď, s lidmi, jejichž přítomnost a láska vlastně vůbec není samozřejmostí,“ inspiruje redaktorka Adéla.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nizozemský supermarket zavádí pomalé pokladny. Chce tak předcházet samotě seniorů

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Degustační soutěž České pivo zná své vítěze. Kralovaly jí tři moravské pivovary

Česká zmrzlina slaví mezinárodní úspěch. V evropské soutěži obsadila druhé místo

Inspirativní rozhovor

Důležité je srdce a dobrá parta, říká branišovický starosta Marek Sovka

Důležité je srdce a dobrá parta, říká branišovický starosta Marek Sovka

Přečtěte si rozhovor s Markem Sovkou, který patří k nejmladším starostům v republice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…