Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

5 000 let starý obr: Seznamte se, nejstarší strom na světě

2 minuty radosti
Foto: Jonathan Barichivich

Starověký strom odrůdy s názvem Fitzroya cypřišovitá, více známý pod přezdívkou „pradědeček“ z jižní Chile, by mohl být podle nové studie starý více než 5 000 let, píše web Euro News.

Tento vzácný strom se nachází v národním parku Alerce Costero v Los Rios a nejspíše se chopí první příčky v žebříčku nejstarších stromů na planetě. Vědci nicméně doposud nebyli u tohoto stromu schopni určit přesné stáří na základě letokruhů kvůli jeho neobvykle velkému kmeni. Povedlo se jim však dojít k závěru, že se nejspíše jedná o nejstarší strom na světě. Jonathan Barichivich, který studii vedl, řekl, že jak vzorek, který extrahovali, tak další datovací metody naznačují, že strom je starý až 5 484 let. Existuje pouze 20procentní šance, že strom je mladší. Odhadovaný věk s přehledem porazil dosavadního rekordmana, 4 853 let starou borovici štětinovou v Kalifornii, a to o více než půl tisíciletí.

Foto: Jonathan Barichivich

„Pokud to porovnáme s již datovanými stromy, kde počítáme všechny letokruhy, jedná se o jeden z nejstarších žijících stromů na planetě,“ uvedl Barichivich.

Jak dlouho zbývá nejstaršímu stromu světa?

I když strom přežil řadu epoch lidské civilizace, Barichivich se obává, že jeho popularita mu bohužel výrazně krátí žití. Vysvětluje, že ho každý rok navštíví tisíce lidí, kteří šlápnou na kořeny stromu, a dokonce si odnášejí kousky kůry domů. „Je to jako exemplář vystavený v zoo v hrozných podmínkách,“ uvádí.

Barichivich doufá, že lidé si do budoucna aspoň na zlomek vteřiny uvědomí vzácnost tohoto velikána a budou se k němu chovat s úctou.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Které písničky dělají lidem největší radost?

Vařím pro dobrou věc: festival na podporu autismu nabídne gastro speciality i pohodovou zábavu

Britský král napsal knihu pro děti. Zabývá se klimatickou změnou

Orient Express míří na moře. Vypluje jako největší plachetnice světa

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…