Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

5 000 let starý obr: Seznamte se, nejstarší strom na světě

2 minuty radosti
Foto: Jonathan Barichivich

Starověký strom odrůdy s názvem Fitzroya cypřišovitá, více známý pod přezdívkou „pradědeček“ z jižní Chile, by mohl být podle nové studie starý více než 5 000 let, píše web Euro News.

Tento vzácný strom se nachází v národním parku Alerce Costero v Los Rios a nejspíše se chopí první příčky v žebříčku nejstarších stromů na planetě. Vědci nicméně doposud nebyli u tohoto stromu schopni určit přesné stáří na základě letokruhů kvůli jeho neobvykle velkému kmeni. Povedlo se jim však dojít k závěru, že se nejspíše jedná o nejstarší strom na světě. Jonathan Barichivich, který studii vedl, řekl, že jak vzorek, který extrahovali, tak další datovací metody naznačují, že strom je starý až 5 484 let. Existuje pouze 20procentní šance, že strom je mladší. Odhadovaný věk s přehledem porazil dosavadního rekordmana, 4 853 let starou borovici štětinovou v Kalifornii, a to o více než půl tisíciletí.

Foto: Jonathan Barichivich

„Pokud to porovnáme s již datovanými stromy, kde počítáme všechny letokruhy, jedná se o jeden z nejstarších žijících stromů na planetě,“ uvedl Barichivich.

Jak dlouho zbývá nejstaršímu stromu světa?

I když strom přežil řadu epoch lidské civilizace, Barichivich se obává, že jeho popularita mu bohužel výrazně krátí žití. Vysvětluje, že ho každý rok navštíví tisíce lidí, kteří šlápnou na kořeny stromu, a dokonce si odnášejí kousky kůry domů. „Je to jako exemplář vystavený v zoo v hrozných podmínkách,“ uvádí.

Barichivich doufá, že lidé si do budoucna aspoň na zlomek vteřiny uvědomí vzácnost tohoto velikána a budou se k němu chovat s úctou.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Sucho trápí malé i velké. Zvířata potřebují zprostředkovat přístup k vodě

Zachraňte vaše srdce. Co pomáhá jeho regeneraci?

Chcete miminko? Místo, kde žijete, má vliv na schopnost otěhotnět

Česko je vlaková velmoc. Má nejhustší síť železnic v EU

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…