Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

10 vesmírných vynálezů, které používáme každý den. Překvapí i vás?

Zdroj: Depositphotos

Měly sloužit astronautům a teď slouží nám. Aniž bychom to věděli, mnohé vynálezy, které nyní používáme v každodenním životě, byly původně vyvinuty pro cesty do vesmíru. Bez vynálezců z NASA by tak neexistovalo mnoho věcí, které jsou dnes naprosto běžnou součástí našich životů. Často přitom šlo o náhodu nebo nezamýšlený důsledek, píše USA Today.

NASA má za sebou dlouhou historii plnou cenných vynálezů, které posunuly vpřed nejen vesmírný výzkum, ale také celé lidstvo. Seznamte se v tomto článku s těmi, o kterých jste netušili, že v nich mají prsty vesmírní vynálezci.

1. Kojenecká výživa

Snahy dvojice vědců z NASA přijít na to, jak vytvořit recyklační prostředek, který by usnadňoval uchování potravy při dlouhých cestách vesmírem, daly vzniknout rostlinnému oleji z řas, který je dnes součástí mnohých produktů kojenecké výživy. Formulaid, jak se později začalo tomuto oleji říkat, se totiž ukázal být velmi přínosnou látkou pro mentální vývoj kojenců.

2. Ruční vysavač

Také praktický ruční vysavač má své počátky u vynálezců z NASA, kteří se původně snažili pro misi Apollo vytvořit přenosný vrták, který by do sebe pojmul vzorky povrchu měsíce. Výzkum Blacka a Deckera nakonec vedl až k výrobě domácích spotřebičů, které dnes denně používáme.

3. Paměťová pěna

Paměťová pěna, která se dnes využívá především v kvalitních matracích či polštářích kopírujících tvar lidského těla, byla vynalezena organizací NASA na sedačky do letadel, aby zvyšovala ochranu cestujících při nehodě. Dnes nachází uplatnění také v zábavních parcích, v koňských sedlech nebo závodních autech.

Ilustrační foto: Depositphotos

4. Teploměry na dálku

S teploměrem, který na dálku změří tělesnou teplotu, jsme se setkali hlavně během pandemie, kde se využíval k ověření, zda dotyčný nemá příznaky covidu-19. Hlavní výhodou tohoto teploměru je, že snižuje riziko infekce. I zde se činila NASA, když ve spolupráci s firmou Diatek Corporation vyrobila infračervený ušní teploměr, který měřil tepelné záření pacientova ušního bubínku stejným způsobem, jako se měří teplota hvězd a planet.

5. Mobilní fotoaparát

Pokud bychom sledovali vývoj mobilního fotoaparátu, jedna ze stop by nás přivedla opět k NASA. Cílem vesmírné asociace bylo vytvořit miniaturní kameru, která by dobře pasovala do kosmické lodi, aniž by byla obětována kvalita záběrů. No a technologie, které k tomu vyvinuli, jsou dnes součástí třetiny mobilních fotoaparátů.

6. Bezdrátová sluchátka

Také bezdrátová sluchátka byla původně vynalezena v 60. letech pro misi Apollo. O deset let později byl objeven jejich potenciál také pro širší veřejnost a objevily se na trhu. Originální bezdrátová sluchátka byla použita také při tom, když Neil Armstrong pronesl slavnou větu při vstupu na Měsíc. Dnes je používáme k poslechu hudby i komunikaci.

Ilustrační foto: Depositphotos

7. Čističky vzduchu

Prosté čističky vzduchu měly původně astronautům na jejich cestách ve vesmíru pomáhat pěstovat rostliny. NASA hledala způsob, jakým ze vzduchu odstranit látky, které vedly k tomu, že rostliny brzo usychaly. Začala proto využívat určitých technologií, které se poté rozšířily i pro výrobu běžných čističek do domácností.

8. Filtrace vody

V 70. letech 20. století došlo k vývoji filtračních systémů, které pomocí jodových a patronových filtrů zajišťovaly astronautům nezávadnou a bezpečnou vodu. Dnes je toto filtrování vody běžné i na planetě Zemi.

9. Čočky odolné proti škrábnutí

Dříve byly brýle vyráběny ze skla. Později se přešlo na nerozbitné plasty, které byly však náchylnější na škrábance. Vědci z NASA vyvinuli řadu povrchů odolných vůči škrábání, které použili na výrobu helem pro astronauty a dalších zařízení. Dnes jsou tyto technologie součástí většiny dioptrických, slunečních i bezpečnostních brýlí.

10. Neviditelná rovnátka

Neviditelná rovnátka umožnila mnohým jedincům srovnat si chrup, aniž by jim přitom bylo trapné se usmát. Za to, že dnes můžeme nosit rovnátka v jakémkoliv věku, můžeme poděkovat opět vynálezcům z NASA, kteří vyvinuli speciální průhledný materiál k ochraně radarového zařízení. Materiálu se chopily jiné technologické firmy a nový typ elegantních rovnátek byl na světě.

Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z usatoday.com a interestingengineering.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Středozemní moře ukrývalo pozůstatky neolitického osídlení a kamennou cestu

Ideální pěnu u piva mají zajistit nové plechovky

Vědci konečně identifikovali otisky, které zanechala exploze „prvních hvězd“ v našem vesmíru

Mýdlo působí na komáry jako magnet, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Která maminka je ta nejlepší? Odpověď na tuto otázku hledají spisovatel Sébastien Perez a…