Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Transplantace čichových buněk dává naději lidem s poraněním míchy

V roce 2010 přišel Darek Fidyka během pár okamžiků o vládu nad podstatnou částí svého těla. Nyní bývalému polskému hasiči svitla naděje, že se jeho život vrátí zpět do starých kolejí. Zásadní obrat k lepšímu mu poskytla operace, při níž mu byly do postižené části míchy transplantovány čichové buňky.

Prozatím připomíná jeho pohyb chůzi jen vzdáleně, pro Dareka je to však obrovský posun vpřed. Před několika měsíci totiž nemohl pohybovat nohama vůbec. Osudný okamžik nastal v roce 2010, kdy jej útočník s nožem několikrát bodl do zad. Čepel nože prořízla jeho míchu, a i když ji zcela nepřerušila, znamenalo to pro Dareka paralýzu od hrudi dolů. Zprvu lékaři sázeli na metody intenzivní fyzioterapie. Když však ani po dvou letech nepřišlo žádné zlepšení, rozhodli se přistoupit k experimentální operaci.

Odebrali mu jeden z jeho čichových kyjů (část mozku, do které přicházejí informace z čichových orgánů) a odebrané buňky nechali v kultivačním prostředí růst. Po dvou týdnech transplantovali tyto buňky do postižené míchy. V součtu se jednalo asi o stovku mikroinjektáží, což znamenalo zhruba 500 tisíc buněk. Současně do zraněné míchy voperovali čtyři proužky nervové tkáně z kotníku. Nervová tkáň měla pomoci s přemostěním nervových vláken poškozené části míchy.

K prvnímu viditelnému zlepšení došlo po třech měsících, kdy jeho levé stehno začalo nabírat svalovou hmotu. Půl roku od operace udělal Darek za pomoci opěrné konstrukce své první kroky. Nyní po dvou letech může s přispěním podpůrného rámu vyjít z rehabilitačního střediska. Darek je skálopevně přesvědčen, že se k zažitému pohybu nohou, zase jednou vrátí. Každý sebemenší pokrok mu dělá velkou radost.

Radost z úspěšné operace s ním sdílí i členové týmu, který se na celém experimentu podílel. Geoff Raisman, vedoucí osobnost celé operace i pooperační rekonvalescence, si povzbudivých výsledků cení více než dílčího úspěchu amerického vesmírného programu. Doslova řekl: „Zapsal jste se do historie. Pro mě je toto mnohem úchvatnější než člověk na Měsíci.“ Neurochirurg Pawel Tabakow z vratislavské univerzity zase v zákroku vidí přelomový okamžik. „Je úžasné sledovat, jak se regenerace míchy, tedy něco po řadu let nemožného, stává realitou,“ nechal se slyšet Pawel Tabakow.

I přes úspěch celého experimentu však na členy lékařského týmu čeká ještě spoustu práce. Prozatím totiž není možné stoprocentně říci, zda bude zmiňovaná metoda úspěšná i u ostatních handicapovaných osob. Stejnou operaci nyní podstoupí dalších deset pacientů a s napětím se bude očekávat, jaké pokroky u nich experimentální léčba vyvolá. Pokud se podaří navázat na úspěch první operace, bude to skvělá zpráva a velká naděje pro všechny, kteří se nyní potýkají s podobným problémem jako Darek Fidyka.

FOTO: www.bbc.com

www.bbc.com, Oldřich Večeřa

Související články

Zaručeně zlepší den

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Křeslo ze smluv a pojistek pomáhá šetřit životní prostředí

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

NASA zachycuje záhadné díry v oblacích, které připomínají UFO

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…