Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Olympijská medaile pomůže nemocnému chlapci k nákladné léčbě

2 minuty radosti
Foto: Depositphotos

Letošní Letní olympijské hry v Tokiu byly plné příběhů. A to nejen těch sportovních, ale i lidských. Krásné gesto předvedla polská oštěpařka Maria Andrejczyková. Ta se svou stříbrnou medaili rozhodla vydražit s cílem pomoci malému krajanovi s vážnou diagnózou zaplatit nákladnou léčbu. Příběh má šťastný konec pro chlapce i samotnou sportovkyni. Medaile jí totiž nakonec zůstala.

Sama olympijská hrdinka si v minulosti prošla nemalými zdravotními komplikacemi. V roce 2018 ji byla diagnostikována rakovina kostí, kterou díky včasnému odhalení porazila, a brzy se mohla vrátit k vrcholovému sportu. Když se proto dozvěděla o příběhu osmiměsíčního chlapečka s vážnou poruchou srdeční činnosti, neváhala „obětovat“ ani svoji těžce vybojovanou medaili. Tu nabídla v aukci na sociálních sítích zájemci s nejvyšším příhozem.

Svým gestem strhla polská oštěpařka lavinu dobrosrdečnosti. Částku 8,5 milionu korun, kterou malý Miłoszek potřebuje k nákladné cestě do USA, kde může podstoupit operaci, se tak podařilo nejen vybrat, ale i navýšit. Významnou měrou k tomu přispěla známá síť polských supermarketů Żabka. Ta stříbrnou medaili vydražila za 105 tisíc eur, tedy zhruba 2,6 milionu korun. Cenný kov se ale vítěz dražby rozhodl nechat své původní majitelce.

Související články

Zaručeně zlepší den

V poušti kvete život. Zeleň rozzářila nejsušší místo světa

Pražská Lennonova zeď má nový kabátek. Jak vypadá?

Máte doma talentované dítě? Přihlaste ho do nového ročníku Zlatého oříšku

Vědci objevili „oceánskou planetu“, která by mohla mít teplotu vhodnou pro život

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …