Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zvířata, která nekoušou. To je Art Safari Čestmíra Sušky plné zajímavých kousků

Poslední zářijový víkend proběhla v pražských Řeporyjích neotřelá výstava monumentálních objektů ateliéru Bubec Čestmíra Sušky. V pořadí již osmadvacáté Art Safari, lákající na díla vyrobená za pomoci cirkulárek, sváření, železa a značného hluku, navštívilo několik stovek příznivců této netradiční formy umění.

Mohutná hala, za minulého režimu sloužící jako sklad, do které se dá vjet i jeřábem, vysoké valy, cirkulárky, sváření, řezání, různorodé materiály včetně železa a hlavně ruch – to je ateliér Bubec v pražských Řeporyjích, jenž sochař Čestmír Suška začal budovat v roce 2000. Název přitom ateliér dostal podle nedalekého rybníka. Poslední zářijový víkend tady proběhla již osmadvacátá výstava či spíše akce ve stylu performance nazvaná Art Safari. A zoologickou zahradu to opravdu připomínalo…

Prostorově výrazné sochy Suška původně vytvářel doma na zahradě, pak ale s dalšími umělci jako například Janem Hřebejkem nebo Karlem Holasem, založil občanské sdružení a začal hledat nové prostory. Jejich plány postupně nabraly velkolepých rozměrů: „Ateliér jsem otevřel i jiným umělcům, protože sympozia a výstavy pořádám od mládí. A od začátku sem jezdili zahraniční tvůrci, takže se dá říct, že jsme nejstarší umělecká rezidence v Praze,“ dodal Suška. Hostující umělci tady tráví od dvou do dvanácti týdnů, přičemž sem přijíždějí realizovat své konkrétní záměry. Svůj původ tady má třeba obří židle Magdaleny Jetelové, vystavovaná před Museem Kampa.

Art Safari po dvacáté osmé
Art Safari se koná dvakrát ročně. To v pořadí osmadvacáté přivítalo několik stovek zájemců a kromě Suškových prací bylo možné obdivovat tvorbu Nizozemce Florise Brassera, Turka Denize Kilice Flaka, Američana Jeana Cherounyho nebo Japonky jménem Masa Kumagai. Ta své dílo z českých novin a starých japonských kaligrafií nakonec proměnila v performanci – zapálila ho.

Z děl Čestmíra Sušky zaujala zejména proměna rezavého, železného objektu, původní cisterny na rozhlednu s vnitřním schodištěm. Druhá taková rozhledna zdobí botanickou zahradu v Troji, a to jako součást Suškovy společné výstavy s Lukášem Raisem.

Další plány jsou velkolepé
Kromě Art Safari najdete instalace ateliéru Bubeč také na zdejším náměstí. Tím ale Suškovy plány nekončí – okolí ateliéru by se totiž mělo proměnit ve velký park zahrnující budovu určenou k ubytování hostujících umělců, studio pro děti, občerstvovací altán a multifunkční budovu.

Zdroj i foto: http://kultura.idnes.cz/cestmir-suska-otevira-art-safari-d43-/vytvarne-umeni.aspx?c=A140919_204532_vytvarne-umeni_ob

Související články

Zaručeně zlepší den

Pilulka 3 v 1 snižuje riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění

Oprava díry v ozonové vrstvě byla úspěšná. Jak se z toho můžeme poučit do budoucna?

Zapomenuté poklady: podivné věci, které lidé zanechávají v knihách v knihovně

Vodních světů ve vesmíru je nejspíš nespočet

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…