Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zvířata, která nekoušou. To je Art Safari Čestmíra Sušky plné zajímavých kousků

Poslední zářijový víkend proběhla v pražských Řeporyjích neotřelá výstava monumentálních objektů ateliéru Bubec Čestmíra Sušky. V pořadí již osmadvacáté Art Safari, lákající na díla vyrobená za pomoci cirkulárek, sváření, železa a značného hluku, navštívilo několik stovek příznivců této netradiční formy umění.

Mohutná hala, za minulého režimu sloužící jako sklad, do které se dá vjet i jeřábem, vysoké valy, cirkulárky, sváření, řezání, různorodé materiály včetně železa a hlavně ruch – to je ateliér Bubec v pražských Řeporyjích, jenž sochař Čestmír Suška začal budovat v roce 2000. Název přitom ateliér dostal podle nedalekého rybníka. Poslední zářijový víkend tady proběhla již osmadvacátá výstava či spíše akce ve stylu performance nazvaná Art Safari. A zoologickou zahradu to opravdu připomínalo…

Prostorově výrazné sochy Suška původně vytvářel doma na zahradě, pak ale s dalšími umělci jako například Janem Hřebejkem nebo Karlem Holasem, založil občanské sdružení a začal hledat nové prostory. Jejich plány postupně nabraly velkolepých rozměrů: „Ateliér jsem otevřel i jiným umělcům, protože sympozia a výstavy pořádám od mládí. A od začátku sem jezdili zahraniční tvůrci, takže se dá říct, že jsme nejstarší umělecká rezidence v Praze,“ dodal Suška. Hostující umělci tady tráví od dvou do dvanácti týdnů, přičemž sem přijíždějí realizovat své konkrétní záměry. Svůj původ tady má třeba obří židle Magdaleny Jetelové, vystavovaná před Museem Kampa.

Art Safari po dvacáté osmé
Art Safari se koná dvakrát ročně. To v pořadí osmadvacáté přivítalo několik stovek zájemců a kromě Suškových prací bylo možné obdivovat tvorbu Nizozemce Florise Brassera, Turka Denize Kilice Flaka, Američana Jeana Cherounyho nebo Japonky jménem Masa Kumagai. Ta své dílo z českých novin a starých japonských kaligrafií nakonec proměnila v performanci – zapálila ho.

Z děl Čestmíra Sušky zaujala zejména proměna rezavého, železného objektu, původní cisterny na rozhlednu s vnitřním schodištěm. Druhá taková rozhledna zdobí botanickou zahradu v Troji, a to jako součást Suškovy společné výstavy s Lukášem Raisem.

Další plány jsou velkolepé
Kromě Art Safari najdete instalace ateliéru Bubeč také na zdejším náměstí. Tím ale Suškovy plány nekončí – okolí ateliéru by se totiž mělo proměnit ve velký park zahrnující budovu určenou k ubytování hostujících umělců, studio pro děti, občerstvovací altán a multifunkční budovu.

Zdroj i foto: http://kultura.idnes.cz/cestmir-suska-otevira-art-safari-d43-/vytvarne-umeni.aspx?c=A140919_204532_vytvarne-umeni_ob

Související články

Zaručeně zlepší den

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

Vědci úspěšně otestovali vakcínu, která zastaví postup Alzheimerovy choroby

V Česku vznikají nové lesní stezky. Provede vás po nich mobilní aplikace

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.