Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zůstaňte pozitivní. I 23. prosince se dají stihnout Vánoce

5 minut radosti
Zdroj fotografií: Dollarphotoclub

Zaspali jste letos trochu v předvánočních přípravách a nemáte ještě všechny dárky? Naštěstí máte nás – věčně Pozitivní zprávy, které pro vás právě teď mají několik tipů, jaké dárky ještě můžete na poslední chvíli pořídit i vyrobit.

Důležité je nejen CO pořídit, ale taky JAK. Pokud chystáte návštěvu obchodního centra, snažte se mít jasno v tom, co přesně chcete koupit a ve kterém obchodě to seženete. V opačném případě by vaše pozitivní naladění mohlo rychle vyprchat. Vězte také, že i na poslední chvíli se dají dárky vyřešit jen s pomocí internetu nebo dokonce vlastníma rukama.

Jídlo

Jídlo nebo pití je skvělý dárek a odmítáme o tom diskutovat. Vyberte pro své nejbližší nějakou specialitu, kterou by si sami nekoupili, nebo naopak sáhněte po něčem, co jedí často a rádi – a darujte jim to v takovém množství, že budou mít zásobu na celý příští rok.

Rada nad zlato: Čokoládou a vínem možná neoslníte, ale taky určitě nic nezkazíte.

Traditional Czech Christmas cake with candles in the background

DIY dárky

Vlastnoručně vyrobené dárky mají řadu výhod – jsou osobní, levné, originální a je z nich patrné, že jste do nich vložili kus sebe a svého času. Paleta možností je v tomto případě opravdu pestrá a inspirace je plný internet. My přinášíme alespoň pár tipů: domácí vaječný likér, vanilkový cukr nebo sklenička slaného karamelu, hrneček s autorskou kresbou či originálním nápisem, lahev vína či piva s personalizovanou etiketou, sešit/diář vylepšený samolepkami, fotkami nebo citáty, prkénko s vepsaným rodinným receptem nebo doma vyráběná kosmetika.

Rada nad zlato: Pokud zrovna nehýříte fantazií, prohrabte se internetovou změtí, lze v ní najít spoustu homemade dárků včetně detailního postupu.

Knihy a e-booky

Kniha je krásný dárek, je ale třeba pečlivě vybírat. Pokud si nejste jisti, co by si obdarovaný zrovna přál, zamyslete se, zda o nějaké knize nemluvil nebo jestli náhodou nevyšlo pokračování jeho oblíbeného titulu. Pokud vůbec nevíte, zkuste sáhnout po tematicky vhodném bestselleru. Nedostanete sice asi pochvalu za originalitu, ale zas máte slušnou šanci, že nedarujete brak.

Rada nad zlato: Pokud už třiadvacátého nechcete podnikat výpravy do obchodů, pořád ještě stihnete pořídit e-book.

Happy sisters holding gifts in front of christmas tree

Charitativní dárky

Máte ve svém okolí někoho, kdo všechno má, a co nemá, koupí si sám? Adoptujte mu zvíře ze ZOO nebo za něj nechte vysadit strom. Nevěnujete tak zbytečnou věc, která by se jen někde povalovala, ale společně pomůžete dobré věci.

Rada nad zlato: Možností tohoto druhu je spousta, inspirovat se můžete i v našem seznamu.

Společenské hry

Deskové hry jsou skvělý nástroj na zábavný večer pro pár, skupinu přátel i rodinu a podle průzkumů dokonce přispívají k utužování rodinných vztahů. Nějakou hru si můžete taky poměrně snadno vyrobit doma. Doporučujeme třeba vytvořit kartičky s velkým množstvím známých osobností z různých oborů a s nimi poté hrát hru ve stylu Time’s up – v prvním kole se na určený čas osobnosti popisují slovně, v druhém kole pouze za pomoci jednoho slova a ve třetím úplně beze slov, pantomimicky.

Rada nad zlato: Vybírejte hry, které nevyžadují velký počet hráčů, nejsou v obrovské krabici a nehrají se více než hodinu. Předejdete tak tomu, že se pro svou nepraktičnost budou jen válet ve skříni.

Car carrying a Christmas tree

Originální homemade poukazy

Dárkové poukazy všeho druhu jsou oblíbený a vděčný dárek, ještě lepší jsou ale ty, které doma sami vyrobíte. Můžete díky tomu darovat bližnímu poukaz doslova na cokoliv. Tuto možnost lze v případě nouze využít i jako náhradu běžného poukazu, tedy pomyslně darovat třeba večeři v oblíbené restauraci – tato varianta má i tu výhodu, že vám před Vánoci sníží náklady, protože reálně za ni budete platit až později. Druhou možností jsou osobní poukazy, které mohou být dokonce úplně zadarmo. Darujte své drahé polovičce třeba masáž, snídani do postele nebo den plný rozmazlování, z podobných zážitků můžete vytvořit celou knihu. Rodičům věnujte třeba poukaz na rodinný výlet nebo na umytí oken.

Rada nad zlato: Popusťte uzdu fantazii 🙂

Čas, sám sebe a klidné Vánoce

Bez Vánoc si dárky umí představit jen málokdo, ale nic se nemá přehánět. Namísto infarktového běhání po obchodech raději buďte v klidu doma se svými nejbližšími, to jim udělá stejně největší radost.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Propadají vaše děti často nudě a tvrdí, že nemají co dělat? Někdy může být těžké nepodlehnout a…