Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zubří mládě vykouklo na svět v nové rezervaci u Rokycan

Zdroj fotografií: Robert Beneš – Česká krajina

Zvířatům se v posledních teplých měsících obzvlášť daří. Zubří stádo v nedávno založené přírodní rezervaci u Rokycan se rozrostlo o nový přírůstek. Jednalo se o velké překvapení – o březosti samice se totiž nevědělo. O to větší radost všem čiperný zubřík udělal.

S příchodem mláděte jsou teď všichni zubři ostražitější. Jeho matka ho vždycky nakrmí, schová do trávy a s odstupem ho sleduje,“ popsal Robert Beneš, zakladatel rezervace. Podle jeho slov se samice o mládě vzorně stará, drží se s ním v ústraní od ostatních členů stáda.

Stádo má v prostoru bývalého vojenského cvičiště u Rokycan k dispozici padesátihektarovou rezervaci. Kromě tří samic přivezených z bývalého vojenského prostoru Milovice jej obývá také zubří býk, kterého ochranáři dopravili ze Zoologické zahrady Tábor.

Stádo zubrů, šesti hřebců divokých koní a několika jelenů a laní v rezervaci spásáním a okusováním vegetace pomáhá udržovat evropsky významnou lokalitu Natura 2000. Ta je domovem chráněných živočichů i vzácných rostlin. Rezervaci obývá například kuňka žlutobřichá, skokan štíhlý, ropucha obecná nebo čolek obecný. Z rostlin patří k místním unikátům kosatce sibiřské, upolíny nejvyšší nebo žluťuchy lesklé.

Související články

Zaručeně zlepší den

Keňská inženýrka vyrábí z plastového odpadu cihly pětkrát pevnější než beton

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu