Jak zachránit přírodu? Mnohdy postačí, když člověk přestane do všeho strkat prsty a uchýlí se k nezasahování. Podle nové studie, kterou provedla University of Hawaii, mohou zóny bez rybolovu pomoci obnovit populaci ryb včetně vzácných druhů, jako je tuňák žlutoploutvý. Informoval o tom server Earth.
Oblasti, kde se nevyskytuje rybolov, prospívají také korálům a humrům. „Poprvé jsme ukázali, že zóna bez rybolovu může vést k obnově podmořského života,“ uvedl spoluautor studie profesor John Lynham. Vědci ve studii analyzovali data shromážděná odbornými pozorovateli v rybářských člunech.
Analýza odhalila, že největší světová zóna bez rybolovu, Papahānaumokuākea Marine National Monument, zvýšila míru odlovu tuňáka žlutoploutvého v okolních vodách o 54 procent. Míra odlovu všech druhů ryb dohromady se zvedla o osm procent. Jedná se o důkaz toho, že oblasti, kde nedochází k rybolovu, mohou vést k nárůstu populace ryb.
Zóna Papahānaumokuākea Marine National Monument je téměř čtyřikrát větší než celá Kalifornie. Tato oblast bez rybolovu byla vytvořena v roce 2006 za účelem ochrany biologických a kulturních zdrojů.
Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Science
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte
Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…