Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zóny se zákazem rybolovu pomáhají rybám v jejich obnově

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Jak zachránit přírodu? Mnohdy postačí, když člověk přestane do všeho strkat prsty a uchýlí se k nezasahování. Podle nové studie, kterou provedla University of Hawaii, mohou zóny bez rybolovu pomoci obnovit populaci ryb včetně vzácných druhů, jako je tuňák žlutoploutvý. Informoval o tom server Earth.

Oblasti, kde se nevyskytuje rybolov, prospívají také korálům a humrům. „Poprvé jsme ukázali, že zóna bez rybolovu může vést k obnově podmořského života,“ uvedl spoluautor studie profesor John Lynham. Vědci ve studii analyzovali data shromážděná odbornými pozorovateli v rybářských člunech. 

Analýza odhalila, že největší světová zóna bez rybolovu, Papahānaumokuākea Marine National Monument, zvýšila míru odlovu tuňáka žlutoploutvého v okolních vodách o 54 procent. Míra odlovu všech druhů ryb dohromady se zvedla o osm procent. Jedná se o důkaz toho, že oblasti, kde nedochází k rybolovu, mohou vést k nárůstu populace ryb.

Zóna Papahānaumokuākea Marine National Monument je téměř čtyřikrát větší než celá Kalifornie. Tato oblast bez rybolovu byla vytvořena v roce 2006 za účelem ochrany biologických a kulturních zdrojů. 

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Science

Související články

Zaručeně zlepší den

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

Byl Tyrannosaurus rex obr? Mohl být mnohem větší, než si vědci dosud mysleli

Putovní výstava fotografií na podporu lidí trpících ztrátou vlasů se přesouvá do Prahy

Lidé budou žít na Měsíci už v tomto desetiletí, očekává NASA

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …