Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Známe nejkrásnější české knihy vydané za uplynulý rok

1 minuta radosti
Zdroj fotografie: Dollarphotoclub

Kniha. Výjimečný předmět, který je tvořen mnoha složkami – textem, ilustracemi, ale i vazbou nebo obálkou. Při výběru té pravé může hrát roli každý z těchto detailů. A při pravidelné volbě nejkrásnějších českých knih jsou tyto faktory dokonce stěžejní.

Ocenění letos udělil Památník národního písemnictví více než třiceti knihám, a to v sedmi kategoriích. Hodnotil přitom grafické, ilustrační a polygrafické zpracování. V potaz přicházela pouze díla vydaná loni v českých nakladatelstvích a vytištěná v českých tiskárnách.

V kategorii krásné literatury byla oceněna kniha Letec Otto Hanzlíček o válečné cestě československého stíhacího pilota, v dětské literatuře uspěla Hafanova dobrodružství a v odborné Tabook bedekr. Krásné knihy se vybíraly taktéž mezi učebnicemi nebo pracemi studentů polygrafických škol.

Související články

Zaručeně zlepší den

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Země má stabilizační mechanismus. Udržuje ji obyvatelnou

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

Tenistky budou moci při Wimbledonu nosit tmavé oblečení. Kvůli menstruaci

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…