Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zlínské zoo se podařilo odchovat světový unikát. Mládě vzácného ptáka se má čile k světu

Zdroj fotografií: Zoo Zlín

Zlínskou zoologickou zahradou se rozezněly fanfáry. Podařil se tam totiž chovatelský úspěch světového významu. Tím je odchov v pořadí již druhého mláděte dvojzoborožce indického.

O mimořádnosti svědčí i skutečnost, že Zoo Zlín je v současnosti jedinou zoologickou institucí na světě, která odchovává tato mláďata. Na celém světě chová dvojzoborožce indické 53 zoologických institucí, populace celkem čítá 193 jedinců. Sameček se ve zlínské zoo vylíhl už 19. března.

Mládě dvojzoborožce ve věku 30 dní. Zdroj fotografie: Zoo Zlín

Zoo Zlín chová dvojzoborožce indické od roku 2010. Ač to na první pohled nevypadá, sestavit vhodný chovný pár je velmi náročné. Ve Zlíně se to však podařilo, první mládě zoo úspěšně odchovala v roce 2018. Stejně jako tehdy i letos chovatelé přistoupili k částečnému odchovu v lidské péči. Asi po měsíci chovatelé mladého samečka přemístili do expozice rodičovského páru. V současné době jej návštěvníci uvidí ve venkovní expozici v blízkosti Zátoky rejnoků.

Dospělý jedinec dvojzoborožce. Zdroj fotografie: Zoo Zlín

Dvojzoborožec indický je největším zástupcem čeledi zoborožcovitých. Nejnápadnější znak představuje masivní žlutočerná helmice a obrovský zobák. Obývá tropické pralesy v Indii, Sumatře, Indonésii a na Malajském poloostrově. Tito zoborožci létají málo a těžkopádně, v korunách stromů nejčastěji poskakují z větve na větev. Hnízdí v dutinách velkých stromů. Ve volné přírodě se početní stavy rok od roku snižují. Důvodem je především ztráta přirozeného prostředí a neutuchající lov.

Související články

Zaručeně zlepší den

Česká firma přišla s revoluční metodou zpracování odpadu

Jak zabránit suchu v krajině? Podívejte se, jak originálně problém vyřešili na Šumavě

Napůl robot, napůl člověk. Chytrý oblek zvyší efektivitu práce

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.