Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Živé sekačky vyrazily do terénu. Pražské louky i letos spásají stáda ovcí a koz

Pastva v Divoké Šárce. Zdroj fotografie: Praha.eu

Živé sekačky jsou nezastavitelné. Ekologicky spasou trávu, kterou by jinak musela posekat umělá technika. Praha se stáda ovcí, koz a skotu snaží od roku 2000 využívat čím dál častěji.

Každé stádo ovcí a koz čítá zhruba 70 zvířat, přičemž převažují ovce, které spásají především travní porosty. Zbytek tvoří kozy, které okusují hlavně listy dřevin. Čtyřnozí pomocníci od října do dubna brázdí Prokopské a Šárecké údolí, Trojskou dolinu, Radotínské údolí, Třešňovku v Hrdlořezích a Vidoule. Dvě stáda skotu pak spásají především podmáčené a vlhké louky. Jedno asi o patnácti kusech je k vidění od května v suchém polderu Čihalda. Druhé stádo čítající dvanáct jedinců začalo pastvu v Čimickém údolí a dále putuje po loukách v oblastech Milíčova, Šáreckého údolí a Šeberova.

Pastva zvířat je vhodnou možností, jak se o tyto lokality starat. Řada míst je technice nepřístupná a pro mnoho chráněných rostlin a živočichů vytváří tento způsob hospodaření ideální podmínky. Pastvu pro hlavní město zajišťují soukromí zemědělci, kteří také obstarávají čtyřiadvacetihodinový dohled nad stády. Pasáčci celý den stádo hlídají a také kontrolují, zda zvířata spásají jen území, která jsou k pastvě určená.

Související články

Zaručeně zlepší den

Oslaďte si život. Jak prospívá med lidskému zdraví?

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Čtyřdenní pracovní týden: Které země jej přijaly a jaké mají výsledky?

Z mimiky obličeje vědci zjistí, zda trpíte Parkinsonem

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…