Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ženy do armády patří. Mladá studentka jako první Češka zvládla náročné zkoušky k výsadkářům

Česká studentka uspěla jako první žena u výsadkářů. Ilustrační foto: Pexels

Budoucí výsadkář musí projevit fyzickou zdatnost, odolnost i schopnost správně se rozhodovat pod tlakem. Prověrky před přijetím nového adepta jsou proto mimořádně náročné. Dveře tohoto oddílu armády přesto nemusejí být zavřené ani pro ženy. Studentka Vojenské střední školy Zuzana S. zvládla nejtěžší zkoušky jako vůbec první Češka.

Na věk ani pohlaví se při vstupních prověrkách k výsadkářům neberou ohledy. Mladá studentka proto při fyzickém přezkoušení neměla žádné úlevy. Zvládnout tak musela sérii shybů, kliky, plavání na čas i náročné psychotesty. Adepti na místo u výsadkářů musejí absolvovat také pětikilometrový běh s kládou v týmu, překážkovou dráhu nebo 35 kilometrů dlouhý pochod se zátěží. Na důkaz toho, že se i unavení umějí správně rozhodovat a myslet, je čeká závěrečné psaní eseje.

Vůbec nejnáročnější je přijímací řízení k bojové části posádky výsadkářů. A přesně to studentka Zuzana jako první žena v České republice zvládla. K jednotce nastoupí po dokončení střední školy, úspěšně složené zkoušky totiž mají dvouletou platnost. Přispěje tak k navýšení počtu žen v armádě. Těch je, jak řekla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková pro ČTK, nyní zhruba 13 procent.

Související články

Zaručeně zlepší den

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

Ve vesmíru je veselo. NASA zachytila usmívající se Slunce

S kočkou se můžete dorozumívat přivřením očí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…