Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zemědělci v rozvojových zemích si díky ukončení programu WTO polepší

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Ekonomika rozvojových zemí si může díky ukončení programu Světové obchodní organizace (WTO) polepšit. Ta se rozhodla zrušit dotace na vývoz zemědělského zboží, které znevýhodňovaly zemědělské výrobce v nejchudších zemích sdružených pod WTO. Zrušení dotací usnadní prodej produktů zemědělců v rozvojových zemích, kteří museli čelit nízkým cenám dováženého zboží.

Představitelé rozvojových zemí vytrvale bojovali za zrušení této dotace již několik let, neboť negativně ovlivňovala zemědělce i obchod. A nyní se na ně konečně usmálo štěstí. Země s rozvinutou ekonomikou se zavázaly k okamžitému zrušení dotací zemědělského vývozu. Rozvojové země tak učiní do roku 2018.

Dohodu považují odborníci za jednu z nejvýznamnějších dohod v oblasti zemědělství i programů Světové obchodní organizace. Byla podepsána v polovině prosince roku 2015 na závěr ministerské konference WTO v Keni.

Podepsání dohody je jedním z kroků, jak zlepšit ekonomickou situaci lidí v rozvojových zemích, kde je vyšší míra chudoby a nízká úroveň vzdělanosti. Rozvojové země se navíc musí potýkat s problémy, jako jsou nerozvinutý těžký průmysl, znečištěné prostředí a špatně fungující státní správa, která bývá mnohdy i na nedostatečné úrovni. Na druhou stranu mají tyto země velký potenciál k růstu, pokud se výrazně zvýší příliv technologií a kapitálů z rozvinutých zemí, využijí se přírodní zdroje a zlepší se vzdělanost jejich obyvatel.

Zdroj: ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Astronomové objevili tři nové měsíce

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…