Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zemědělci v rozvojových zemích si díky ukončení programu WTO polepší

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Ekonomika rozvojových zemí si může díky ukončení programu Světové obchodní organizace (WTO) polepšit. Ta se rozhodla zrušit dotace na vývoz zemědělského zboží, které znevýhodňovaly zemědělské výrobce v nejchudších zemích sdružených pod WTO. Zrušení dotací usnadní prodej produktů zemědělců v rozvojových zemích, kteří museli čelit nízkým cenám dováženého zboží.

Představitelé rozvojových zemí vytrvale bojovali za zrušení této dotace již několik let, neboť negativně ovlivňovala zemědělce i obchod. A nyní se na ně konečně usmálo štěstí. Země s rozvinutou ekonomikou se zavázaly k okamžitému zrušení dotací zemědělského vývozu. Rozvojové země tak učiní do roku 2018.

Dohodu považují odborníci za jednu z nejvýznamnějších dohod v oblasti zemědělství i programů Světové obchodní organizace. Byla podepsána v polovině prosince roku 2015 na závěr ministerské konference WTO v Keni.

Podepsání dohody je jedním z kroků, jak zlepšit ekonomickou situaci lidí v rozvojových zemích, kde je vyšší míra chudoby a nízká úroveň vzdělanosti. Rozvojové země se navíc musí potýkat s problémy, jako jsou nerozvinutý těžký průmysl, znečištěné prostředí a špatně fungující státní správa, která bývá mnohdy i na nedostatečné úrovni. Na druhou stranu mají tyto země velký potenciál k růstu, pokud se výrazně zvýší příliv technologií a kapitálů z rozvinutých zemí, využijí se přírodní zdroje a zlepší se vzdělanost jejich obyvatel.

Zdroj: ČTK

Související články

Z domova

Deště zachránily úrodu jihomoravských zemědělců

Byznys

Česko je chmelová velmoc. Úroda bude větší než loni.

Byznys

Zemědělci si nad výnosy letošních žní mohou mnout ruce

Z domova

Webový portál Intersucho radí zemědělcům, kdy zavlažovat

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory