Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zasaďte strom a nemusíte platit hypotéku. Indie chce být zelenější díky novému motivačnímu systému

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Pixabay

Komu se nelení, tomu se zelení – a v Indii navíc i ušetří. Nově zavedený systém má pomocí finanční odměny motivovat tamní obyvatele k tomu, aby přestali kácet své stromy. Stát tak bojuje proti rozsáhlému odlesňování a zvyšování uhlíkové stopy.

Jak to funguje v praxi? Zájemce o zapojení do programu jednoduše zasadí strom a po třech letech si na něj může začít brát každoroční bezúročnou půjčku od místní banky, a to až po dobu deseti let. Peníze musí dotyčný vrátit pouze v případě, že strom pokácí. Nedávno o tom informoval deník The Guardian.

Cílem je udělat z města Meenangadi, kde nový systém zavedli, čistší a uhlíkově neutrální prostor. Podle energetického auditu z roku 2018 se zde totiž nachází 15 tisíc tun přebytečného uhlíku. A právě intenzivní podpora výsadby stromů je prvním krokem ke změně. „Vysadili jsme 300 tisíc stromků ve 250 domovech a na veřejných prostranstvích,“ uvedl pro The Guardian šéf místní samosprávy Beena Vijayan. Organizátoři iniciativy i zúčastněné orgány přitom věří, že se jim v příštích několika letech podaří vysadit až 10 milionů stromů.

Související články

Na světě vysadil tisíce stromů, teď pomáhá i v Česku

Inspirace

Muž vysazuje stromy takřka denně už po dobu 37 let

Inspirace

V Pákistánu vysadili miliardu stromů, aby zlepšili stav klimatu

Byznys

V Itálii vyrábějí hodinky z recyklovaného dřeva

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

V USA přišli s unikátním chodítkem. Pomůže starším lidem s chůzí i rovnováhou

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.