Komu se nelení, tomu se zelení – a v Indii navíc i ušetří. Nově zavedený systém má pomocí finanční odměny motivovat tamní obyvatele k tomu, aby přestali kácet své stromy. Stát tak bojuje proti rozsáhlému odlesňování a zvyšování uhlíkové stopy.
Jak to funguje v praxi? Zájemce o zapojení do programu jednoduše zasadí strom a po třech letech si na něj může začít brát každoroční bezúročnou půjčku od místní banky, a to až po dobu deseti let. Peníze musí dotyčný vrátit pouze v případě, že strom pokácí. Nedávno o tom informoval deník The Guardian.
Cílem je udělat z města Meenangadi, kde nový systém zavedli, čistší a uhlíkově neutrální prostor. Podle energetického auditu z roku 2018 se zde totiž nachází 15 tisíc tun přebytečného uhlíku. A právě intenzivní podpora výsadby stromů je prvním krokem ke změně. „Vysadili jsme 300 tisíc stromků ve 250 domovech a na veřejných prostranstvích,“ uvedl pro The Guardian šéf místní samosprávy Beena Vijayan. Organizátoři iniciativy i zúčastněné orgány přitom věří, že se jim v příštích několika letech podaří vysadit až 10 milionů stromů.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem
Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …