Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zapomenuté poklady: podivné věci, které lidé zanechávají v knihách v knihovně

4 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Je opravdu pozoruhodné, co všechno my jako čtenáři zanecháváme v knihách v knihovně. Veřejná knihovna v Oaklandu odhalila sbírku nezapomenutelných položek nalezených v knihách za posledních několik desetiletí, píše Euro News.

Jedna americká knihovnice léta sbírala poklady, které našla mezi stránkami vypůjčených titulů. Nyní Sharon McKellar zveřejnila svůj jedinečný poklad těm, kteří navštíví Oaklandskou veřejnou knihovnu v Kalifornii, a to na speciální výstavě nazvané Found in a Library Book. „Chtěla jsem se podělit o něco, co je pro mě opravdu zajímavé, a měla jsem pocit, že by to mohlo být zajímavé i pro ostatní lidi. Výstava vypráví příběh naší komunity a našeho města jiným a nečekaným způsobem a navazuje na naši knihovnu,“ uvedla McKellar, vedoucí knihovnice pro služby pro mladistvé v Oaklandské veřejné knihovně.

Záložky a milostné poznámky

Dokumenty, které zůstaly mezi stránkami knihy, sahají od těch zajímavějších až po všední: záložky z dětského umění, vánoční momentky, rodinné fotografie, víkendové seznamy úkolů, dopisy napsané, ale nikdy neodeslané a vzkazy od milenců. Každá ze záložek nabízí snímek života osoby, která ho tam nechala, a McKellar sama říká, že sbírka v ní vyvolává „optimistický pocit z lidskosti“.

„Jsou tam dopisy a pohlednice, které si lidé posílali – nebo je možná ve skutečnosti vůbec neposlali, ty působí opravdu osobně,“ říká. „Jsou tam i nějaké poznámky a dopisy, které jsou nedokončené. Sama bych opravdu chtěla vědět, co se stalo potom.“

Výčitky a moudrá slova

McKellar začala sbírat apokryfy asi před 10 lety a o svém koníčku píše blog, ale příležitost uspořádat výstavu přišla, když knihovna spustila nové webové stránky. To jí umožnilo seskupit sbírku podle tématu nebo kategorie včetně poznámek, umění, fotografií, karet a dopisů, artefaktů, záložek, kreativního psaní, seznamů a předmětů pro děti.

Některé dokumenty se překrývají a zapadají do dvou nebo více kategorií, například rozhovor, který dítě vedlo se svou babičkou o tom, jak a proč se přistěhovala z Vietnamu před desítkami let. Jiné se vzpírají jakékoliv kategorii, například otisk receptu na pečeni z roku 2008, který má na velkém prázdném místě před seznamem ingrediencí napomenutí „Chovej se slušně“. Některé dopisy jsou meditativní, včetně jednoho, který děkuje svému anonymnímu příjemci za vše, co dělá, a zároveň dodává: „máme tendenci se hádat, pracuji na tom, aby to přestalo“.

Ilustrační foto: Pixabay

Jiné poznámky jsou plné lítosti a moudrých slov: „27 let v tomto blázinci. / Můj osud je už dávno zpečetěn. / Pokud jsi mladý, vypadni hned. / Můžeš to udělat lépe. / Vrať se do školy./ Nauč se dovednost. / Pošta není místo, kde by ses mohl stát někým. / Je to střední škola s výplatou. / Tady neporosteš. / Budeš stagnovat, ztratíš duši, mysl a tělo. / Poslouchej své srdce. / Poslouchej, co říká!“

Co mám po kapsách?

Speciální část sbírky shromažďuje neobvyklé záložky, které čtenáři vkládají do knih, když se ocitnou bez jiného způsobu, jak označit místo, kde skončili se čtením. Mezi nimi je například vstupenka do zákulisí na koncertě Public Enemy, vstupenky na koncert, nálepka z fotbalového mistrovství Euro 2012, telefonní karty, a dokonce palubní vstupenka do letadla. Ale poznámka, kterou McKellar obzvláště miluje, je zpovědní, pravděpodobně napsaná zamilovaným teenagerem: „Dobře, takže chci jen říct, že mi připadá ÚŽASNÉ, jak bez ohledu na to, co Newt dělá, vypadá buď SUPER ROZKOŠNĚ, nebo NEUVĚŘITELNĚ SEXY!!!“

jak vidíte, v knihách se kromě neuvěřitelných fiktivních příběhů nachází i ty skutečné. Stačí jen hledat.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

K prodloužení života podle vědců stačí provést osm změn

Nebojte se náročných rozhovorů a řada dalších podzimních (nejen) psychologických webinářů

Chcete narozeninový dárek, který rozesměje? Jaké jsou skvělé nápady na vtipná trička?

Co nám říkají stopy dinosaurů o životě na starověké Aljašce

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Pocity v našich životech mají nezastupitelnou roli, přičemž se pravděpodobně jedná o nejsilnější…