Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zájemci o náhradní rodinnou péči mohou nově absolvovat přípravné kurzy online

Zdroj ilustrační fotografie: Unsplash

Prodlevám při zprostředkování náhradní rodinné péče se rozhodla zamezit organizace Dobrá rodina. Zájemci s nadšením uvítali projekt online přípravných kurzů, který organizace před měsícem pilotně zavedla v Praze a v Hradci Králové.

Kvůli koronavirovým opatřením museli lektoři pozastavit přípravné kurzy. Zájemci o adopci či osvojení by tak museli na zprostředkování čekat i několik měsíců. Ke schválení žádosti o náhradní rodinnou péči je totiž třeba získat psychologické posouzení a hodnocení z povinných přípravných kurzů.

Praha byla prvním krajem, ve kterém bylo možné v kurzech pokračovat i přes mimořádná opatření. Následně se k projektu připojil i Hradec Králové. „Nový model zatím funguje pouze pro skupinu zájemců, se kterými jsme přípravy započali už před vyhlášením nouzového stavu. Už se mezi sebou znají a reagují na sebe, což jim pomáhá zvyknout si na práci v online prostředí,“ vysvětlila koordinátorka pro metodiku a rozvoj služeb Dobré rodiny Martina Loutná.

Náplň online kurzů se od běžných příprav neliší. Témata jako komunikace s dítětem, rozvoj jeho schopností, naplnění potřeb dítěte nebo sebepoznání zájemců a jejich rodinného systému lektoři převádí do online prostředí formou prezentací a individuálních i skupinových rozhovorů. Online programy plánují zastupitelé Prahy zachovat i do budoucna. Na základě inspirace americkým systémem PRIDE připravují odborníci návrh na vyvinutí plošného modelu pro celou republiku.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.