Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zájem o české komerční nemovitosti je tento rok enormní

Za první půlrok letošního roku se v České republice prodaly komerční nemovitosti za 673 milionů eur (v přepočtu za 18,46 miliard korun). Jedná se o 36 procentní nárůst v porovnání s předchozím rokem. Alespoň takové jsou statistiky realitní poradenské společnosti CBRE. Vše nasvědčuje tomu, že se letošní objem investic stane nejvyšším od roku 2008, kdy se následky finanční krize začaly projevovat i na trhu s nemovitostmi. V případě velmi optimistického scénáře by mohl být překonán i rekord z roku 2007, kdy investice dosáhly 2,89 miliard eur (79,34 miliard korun).

Z hlediska počtu uzavřených i objemově největších obchodů vede jasně Praha. Nejvíce financí, přes 100 milionů eur, zaplatila za kancelářskou budovu City Tower v Praze 4 společnost PPF. V přepočtu tak společnosti Proxy Finance zaplatila zhruba 2,74 miliard korun. Okolo 75 milionů eur investovala do Paláce Křižík na Praze 5 Česká Pojišťovna, která patří do skupiny Generali. Doposud třetí nejvýznamnější investicí se stal prodej obchodního centra Fashion Arena Outlet Centre na Praze 10, za jehož nákup musel investiční fond Mayer Bergman zaplatit zhruba 72 milionů eur. V přepočtu na koruny se každá ze dvou předchozích nemovitostí pohybuje okolo dvou miliard. Obchodní centrum je navíc prozatím největší transakcí tohoto roku v oblasti maloobchodních nemovitostí.

Do konce roku má být uzavřeno ještě několik významných obchodů, které mají přispět k celkovému rekordnímu objemu investicí za posledních několik let. Podle mluvčí společnosti JLL Lenky Bučilové je v nyní mnoho obchodů v nadějné fázi jednání. Ke konečné dohodě prý směřují jednání týkající se industriálních nemovitostí. Konkrétní příklady nechtěla prozrazovat, ale předpokládá, že by se letošní rok mohl vyrovnat roku 2011, kdy objem investic překonal hranici dvou miliard eur. Spekuluje se také o variantě, kdy by mohl být překonán rok 2007. Společnost CBRE očekává celkové investice někde okolo hranice 2,2 miliard eur. Tím by byl překonán rok 2011. Na definitivní a podložené závěry si však budeme muset ještě pár měsíců počkat. Všechny varianty však vypadají velmi optimisticky.

Zdroj: http://byznys.lidovky.cz/cesky-trh-komercnich-nemovitosti-miri-kvuli-velkemu-zajmu-investoru-k-rekordu-g03-/firmy-trhy.aspx?c=A140723_181736_firmy-trhy_ml

Související články

Zaručeně zlepší den

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Zvířecí terapie vrací lidem chuť do života. S delfíny je to neuvěřitelný zážitek, říká spoluzakladatelka Pomocných tlapek Michaela Freeman

Nový protinádorový přípravek pomůže prvním pacientům

Jedlá potravinářská fólie potěší životní prostředí a udrží jídlo déle čerstvé

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…