Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Záchrana perlorodek v českých tocích. Návrat původních druhů usnadní speciální konstrukce

Mechanická bariéra na finálním profilu na Pěkné. Foto: Vodohospodářský rozvoj a výstavba a.s.

Řízená změna migrace ryb zlepší stav chráněných biotopů na Šumavě. Nad Údolní nádrží Lipno vyroste mobilní konstrukce, která omezí nežádoucí tah ryb z nádrže do horní Vltavy. Pomůže to zejména kriticky ohroženým perlorodkám říčním.

Speciální technické opatření nebude mít zásadní vliv na hydrologii toku, bude odolné nepříznivým podmínkám, jako jsou například povodně nebo ledochody, a navíc bude mobilní. Neomezí například ani vodáky při splouvání Vltavy. Umožní však rozvoj původní rybí obsádky. „V horní Vltavě se tím zlepší podmínky pro rozmnožování například perlorodky říční. Perlorodka je v některých zemích již zcela vyhubena, u nás se jedná o kriticky ohrožený druh,“ upozornil Petr Konvalinka, předseda Technologické agentury České republiky.

Technologie bude využitelná i na řadě dalších míst. Především tam, kde je vhodné odklonit migraci ryb, ale není možné pro tyto účely budovat pevné stavby. V některých lokalitách totiž nelze postavit standardní jezy vzhledem k ochraně daného území. Funkčnost zařízení a jeho vliv na vodní živočichy výzkumníci monitorují nejmodernějšími metodami, jako jsou akustika a telemetrie.

Testovací profil nad Lipnem na Ovesné. Foto: Vodohospodářský rozvoj a výstavba a.s.

Cílem je umístit překážku citlivě tak, aby se i nepůvodní druhy ryb, které osídlily nádrž, mohly úspěšně rozmnožovat,“ vysvětlil Milan Hladík, hlavní řešitel projektu ze společnosti Vodohospodářský rozvoj a výstavba a.s. Ten na projektu spolupracuje s Biologickým centrem Akademie věd České republiky a Českou zemědělskou univerzitou v Praze. Na konzultační úrovni se na něm podílejí i Správa Národního parku Šumava a Povodí Vltavy.

Finální podoba zařízení má být k dispozici v roce 2022. Své využití najde i na dalších přítocích do přehradních nádrží v České republice. Posloužit může i pro směrování migrujících ryb v řekách tak, aby nedošlo k jejich poškození v hydroelektrárnách.

Související články

Zaručeně zlepší den

Hladovění může pomoci proti nádorovým buňkám

Dnes do práce lidé vyráží v papučích, upozorňují tak na domácí mobilní hospic

Vesmírný podzim je na obzoru: chystá se největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week

Výročí pražského metra: 50 let od jeho otevření

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…