Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Za propagaci vědy se bude v Česku udělovat nová cena

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Na začátku února vláda schválila udělování nové ceny za propagaci a popularizaci výzkumu a vědy, experimentálního vývoje a inovací. Je určená například novinářům, učitelům, spisovatelům, podnikatelům nebo i cestovatelům. Ocenění s názvem Cena předsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace bude spojená s odměnou až půl milionu korun.

Nová cena bude určená vědeckým pracovníkům, ale také novinářům, učitelům, podnikatelům a dalším, kteří publikují na téma vědy a techniky, předávají poznatky o vědeckých výsledcích široké veřejnosti a celkově přispívají k popularizaci vědy a výzkumu. Ocenění bude spojené s odměnou ve výši až půl milionu korun. Cena se bude udělovat jedenkrát za rok a odměna s ní spojená bude poskytována z výdajů na vědu rozpočtové kapitoly Úřadu vlády ČR. Kandidáty na ocenění bude navrhovat odborná vědecká veřejnost.

„Uvědomujeme si, že popularizace je velmi důležitá součást vědy. Věda je krásná a zajímavá, jen málo lidí ale umí složitá témata podat tak, aby byla pochopitelná i pro laika. Proto chci ocenit ty, kteří dokáží přitáhnout k vědě větší pozornost veřejnosti, zvyšují povědomí o důležitosti vědeckého práce a motivují studenty, aby se vydali na vědeckou dráhu,“ uvedl místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace a předseda RVVI Pavel Bělobrádek.

Ocenění navazuje na Cenu předsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace za popularizaci výzkumu a vývoje v hromadných sdělovacích prostředcích, která byla udělována v letech 1995-1999, a Cenu předsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace udělovanou v letech 2008 a 2009.

Související články

Společnost

Festival Týden mozku představí nejnovější objevy z výzkumu

Zaručeně zlepší den

Brněnští studenti vymysleli chytrý skleník. Zjednoduší pěstování zeleniny a pomůže proti suchu

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Inspirativní rozhovor

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou firmy Bezobalu Veronikou Nováčkovou.