Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Z plastových benefitních karet vyrobí lego nebo hračky. Sodexo spouští velkou recyklační akci

Foto: Sodexo

Platební, věrnostní nebo stravenkové karty slibují různé výhody. Po skončení platnosti se ale stávají nechtěným odpadem. Společnost Sodexo chce nyní tento trend změnit, a tak se jako první v České republice rozhodla své benefitní karty recyklovat. Hromadnou akcí navíc podpoří výsadbu nových stromů.

Desítky tisíc benefitních karet Sodexo přestanou na konci března platit. Zástupci společnosti se proto rozhodli dát jejich majitelům možnost se karet šetrně zbavit. „Je to poměrně hodně plastu, který končí nejčastěji ve směsném odpadu nebo v lepším případě ve žlutých kontejnerech. Řekli jsme si, že s tím musíme něco udělat. Držitelům našich karet proto nabízíme, ať nám kartu vrátí a my ji necháme ekologicky recyklovat,“ říká Tereza Knířová, mluvčí společnosti Sodexo Benefity. Zájemci tak mohou svou kartu odevzdat přímo ve firmě, poslat do zákaznického centra Sodexo v Praze či Brně nebo ji hodit do jednoho ze speciálních sběrných boxů, které budou rozmístěny u největších klientů společnosti.

Karty budou následně zrecyklovány a najdou nové využití. „Všechny karty budou směřovat do naší jednotky ERVOeco. Jde o světově unikátní technologii na bezemisní zpracování odpadu. Ta plastové karty rozloží na původní látky, z nichž byly vyrobeny. Z těchto látek následně vzniknou nové výrobky, například nové platební karty, plyšové hračky nebo kostky Lega. To je základní princip udržitelné cirkulární ekonomiky, jejímž cílem je mimo jiné vyřešení největšího problému lidstva – hromadění odpadků,“ říká Miroslav Šilhan, ředitel společnosti LOGECO, která jednotku ERVOeco provozuje a vyrábí.

Většině z nás se v peněžence zabydlely různé druhy plastových karet. Foto: Freepik

K vrácení věrnostních karet se Sodexo snaží motivovat i jinak. Za každou odevzdanou kartu totiž věnuje 10 korun nadaci Sázíme budoucnost, která zajišťuje výsadbu stromů po celé České republice. „Peníze vybrané díky sběru a recyklaci karet Sodexo poslouží na financování grantů na výsadbu stromů a následnou péči o ně. Návrat zeleně je velmi důležitý, protože podporuje stabilitu ekosystémů a zadržování vody v krajině, poskytuje útočiště a je zdrojem potravy pro řadu živočichů,“ říká Anna Poledňáková, PR manažerka iniciativy Sázíme budoucnost.

Možnosti recyklace použitých karet nebo jejich výroba z udržitelných materiálů jsou dlouhodobým tématem také pro banky. Například ČSOB postupně zavádí tzv. zelené karty vyrobené z recyklovaných plastů. Studentskou zelenou kartu začala nabízet také Komerční banka. Další instituce se snaží vymyslet systém bezpečného sběru neplatných karet nebo kladou důraz na vývoj virtuálních karet tak, aby ty plastové v budoucnu nebyly vůbec třeba.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci vytvářejí nanodiamanty z plastových láhví

Jak nastartovat svůj život, aby byl úspěšný? Mladé nasměruje EduFestival

Umělá inteligence předvedla svou vizi měst budoucnosti

Pilulka 3 v 1 snižuje riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…