Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Z plastových benefitních karet vyrobí lego nebo hračky. Sodexo spouští velkou recyklační akci

Foto: Sodexo

Platební, věrnostní nebo stravenkové karty slibují různé výhody. Po skončení platnosti se ale stávají nechtěným odpadem. Společnost Sodexo chce nyní tento trend změnit, a tak se jako první v České republice rozhodla své benefitní karty recyklovat. Hromadnou akcí navíc podpoří výsadbu nových stromů.

Desítky tisíc benefitních karet Sodexo přestanou na konci března platit. Zástupci společnosti se proto rozhodli dát jejich majitelům možnost se karet šetrně zbavit. „Je to poměrně hodně plastu, který končí nejčastěji ve směsném odpadu nebo v lepším případě ve žlutých kontejnerech. Řekli jsme si, že s tím musíme něco udělat. Držitelům našich karet proto nabízíme, ať nám kartu vrátí a my ji necháme ekologicky recyklovat,“ říká Tereza Knířová, mluvčí společnosti Sodexo Benefity. Zájemci tak mohou svou kartu odevzdat přímo ve firmě, poslat do zákaznického centra Sodexo v Praze či Brně nebo ji hodit do jednoho ze speciálních sběrných boxů, které budou rozmístěny u největších klientů společnosti.

Karty budou následně zrecyklovány a najdou nové využití. „Všechny karty budou směřovat do naší jednotky ERVOeco. Jde o světově unikátní technologii na bezemisní zpracování odpadu. Ta plastové karty rozloží na původní látky, z nichž byly vyrobeny. Z těchto látek následně vzniknou nové výrobky, například nové platební karty, plyšové hračky nebo kostky Lega. To je základní princip udržitelné cirkulární ekonomiky, jejímž cílem je mimo jiné vyřešení největšího problému lidstva – hromadění odpadků,“ říká Miroslav Šilhan, ředitel společnosti LOGECO, která jednotku ERVOeco provozuje a vyrábí.

Většině z nás se v peněžence zabydlely různé druhy plastových karet. Foto: Freepik

K vrácení věrnostních karet se Sodexo snaží motivovat i jinak. Za každou odevzdanou kartu totiž věnuje 10 korun nadaci Sázíme budoucnost, která zajišťuje výsadbu stromů po celé České republice. „Peníze vybrané díky sběru a recyklaci karet Sodexo poslouží na financování grantů na výsadbu stromů a následnou péči o ně. Návrat zeleně je velmi důležitý, protože podporuje stabilitu ekosystémů a zadržování vody v krajině, poskytuje útočiště a je zdrojem potravy pro řadu živočichů,“ říká Anna Poledňáková, PR manažerka iniciativy Sázíme budoucnost.

Možnosti recyklace použitých karet nebo jejich výroba z udržitelných materiálů jsou dlouhodobým tématem také pro banky. Například ČSOB postupně zavádí tzv. zelené karty vyrobené z recyklovaných plastů. Studentskou zelenou kartu začala nabízet také Komerční banka. Další instituce se snaží vymyslet systém bezpečného sběru neplatných karet nebo kladou důraz na vývoj virtuálních karet tak, aby ty plastové v budoucnu nebyly vůbec třeba.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak na šťavnatá a chutná rajčata? Účinné hnojivo může být levné a zcela přírodní

FOTO: Prohlédněte si nejkrásnější snímky přírody. V celosvětové soutěži bodoval i Čech

Superhrdina mezi rostlinami. Nenápadný keř funguje jako přirozená čistička vzduchu

Návrat lososů do českých řek pokračuje. Malé plůdky se líhnou v krásném prostředí národního parku

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…