Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vzorek z asteroidu Bennu dorazil na Zem. Obsahuje uhlík i vodu, to má pomoci ke zjištění počátků života

Asteriod Bennu. Foto: Wikimedia commons / NASA

Vesmírná sonda OSIRIS-REx přivezla minulý měsíc na Zem vzorky z 4.5 miliardy let starého asteroidu Bennu. Na vzorcích vědci nalezli důkazy o vysokém obsahu uhlíku a také vody. To by podle NASA mohlo naznačovat, že v této hornině mohou být nalezeny stavební kameny života na Zemi.

Vzorek OSIRIS-REx je největším asteroidem bohatým na uhlík, jaký byl kdy doručen na Zemi, a pomůže vědcům prozkoumat původ života na naší planetě pro další generace,“ řekl administrátor NASA Bill Nelson. Původním cílem odběru vzorků bylo 60 gramů materiálu z asteroidu, sondě se nakonec podařilo nabrat horniny okolo čtvrt kilogramu.

Ve vzorcích asteroidu Bennu byla kromě uhlíku identifikována také přítomnost jílových minerálů, které obsahovaly vodu. „Tyto objevy nás pohánějí na cestu k pochopení nejen našeho nebeského sousedství, ale také potenciálu pro začátky života. S každým zjevením od Bennu se přibližujeme k odhalení tajemství našeho kosmického dědictví,“ popisuje hlavní výzkumník  OSIRIS-REx Dante Lauretta. Sonda ISIRIS-REx vyletěla do vesmíru z Floridy před sedmi lety, k asteroidu Bennu se dostala o více než dva roky později.

Následující dva roky bude více než 200 vědců z celého světa analyzovat získané vzorky z asteroidu. „Téměř vše, co v NASA děláme, se snaží odpovídat na otázky o tom, kdo jsme a odkud pocházíme. Mise NASA jako OSIRIS-REx zlepší naše chápání asteroidů, které by mohly ohrozit Zemi, a zároveň nám umožní nahlédnout do toho, co leží za nimi,“ uzavírá Nelson.

https://plus.nasa.gov/video/asteroid-bennus-journey-2/

Související články

Zaručeně zlepší den

Zajímavé odhalení: Přírodní enzym, který zmírňuje zánětlivá onemocnění

Práce s lidmi se zdravotním postižením dává nadhled, naše všední problémy se najednou zdají malicherné, říká ředitelka Modrého domečku Zuzana Dudáková

Speciální cvičící rutina může snížit riziko smrti na polovinu

Česká aplikace Všímavec učí školáky mindfulness, zaměřuje se na ty nejmladší

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…