Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vzácný druh helia unikajícího ze zemského jádra by mohl pomoci vyřešit velkou záhadu

Ilustrační foto: Pixabay

Prosperující sluneční mlhovina hrála při vzniku naší planety zásadní roli. A podle nedávno zveřejněné studie právě vzácný izotop helia, helium-3, uniká ze zemského jádra, čímž přidává další důkazy do debat o původu planety Země.

Helim-3 má ve svém jádru pouze jeden neutron, na rozdíl od izotopu vyskytujícího se na Zemi, ve kterém se nachází 2. Izotop je tak vzácný, že tvoří pouze 0,0001 procenta veškerého helia přítomného na Zemi. Původ helia-3 můžeme datovat až do doby před 13,8 miliardami let, kdy došlo k velkému třesku, a jeho přítomnost v zemském jádru přitáhla pozornost k tomu, jak byla samotná Země formována.

Helium-3 bylo na zemském povrchu detekováno již dříve. Geologové si však nebyli jisti, zda zdrojem tohoto prvotního plynu bylo samotné jádro, nebo plášť, což jsou jeho střední vrstvy. Nedávná studie zveřejnila informaci, že se z jádra každoročně uvolní až 2000 gramů helia-3.

Pomocí odhadů vědci uvádí, že se v jádře vyskytuje mezi10 teragramy (1013) až petagramem (1015) helia-3. Jeho umístění je klíčové, neboť poskytuje jistá vodítka o původu naší planety. S růstem planety se hromadí také materiál z jejího okolí, a aby se v zemském jádru nahromadilo helium-3, samotná planeta by musela vzniknout uvnitř prosperující mlhoviny, a ne kolem jejích okrajů. Sluneční mlhovina je rotující mrak, o kterém jsou vědci přesvědčeni, že vedl k vytvoření sluneční soustavy. K určení hladin helia-3 byl použit model, který zahrnoval dvě odlišné etapy historie Země. Jedna měla helium-3 nahromaděné Zemí během svého formování, druhá zahrnovala exodus helia-3 po formování měsíce.

Vědci doufají, že by výzkum ostatních plynů unikajících ze zemského jádra mohl přinést další důkazy k potvrzení jejich modelu vzniku planety.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…