Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vzácný druh helia unikajícího ze zemského jádra by mohl pomoci vyřešit velkou záhadu

Ilustrační foto: Pixabay

Prosperující sluneční mlhovina hrála při vzniku naší planety zásadní roli. A podle nedávno zveřejněné studie právě vzácný izotop helia, helium-3, uniká ze zemského jádra, čímž přidává další důkazy do debat o původu planety Země.

Helim-3 má ve svém jádru pouze jeden neutron, na rozdíl od izotopu vyskytujícího se na Zemi, ve kterém se nachází 2. Izotop je tak vzácný, že tvoří pouze 0,0001 procenta veškerého helia přítomného na Zemi. Původ helia-3 můžeme datovat až do doby před 13,8 miliardami let, kdy došlo k velkému třesku, a jeho přítomnost v zemském jádru přitáhla pozornost k tomu, jak byla samotná Země formována.

Helium-3 bylo na zemském povrchu detekováno již dříve. Geologové si však nebyli jisti, zda zdrojem tohoto prvotního plynu bylo samotné jádro, nebo plášť, což jsou jeho střední vrstvy. Nedávná studie zveřejnila informaci, že se z jádra každoročně uvolní až 2000 gramů helia-3.

Pomocí odhadů vědci uvádí, že se v jádře vyskytuje mezi10 teragramy (1013) až petagramem (1015) helia-3. Jeho umístění je klíčové, neboť poskytuje jistá vodítka o původu naší planety. S růstem planety se hromadí také materiál z jejího okolí, a aby se v zemském jádru nahromadilo helium-3, samotná planeta by musela vzniknout uvnitř prosperující mlhoviny, a ne kolem jejích okrajů. Sluneční mlhovina je rotující mrak, o kterém jsou vědci přesvědčeni, že vedl k vytvoření sluneční soustavy. K určení hladin helia-3 byl použit model, který zahrnoval dvě odlišné etapy historie Země. Jedna měla helium-3 nahromaděné Zemí během svého formování, druhá zahrnovala exodus helia-3 po formování měsíce.

Vědci doufají, že by výzkum ostatních plynů unikajících ze zemského jádra mohl přinést další důkazy k potvrzení jejich modelu vzniku planety.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Inspirace

Kolik druhů galaxií existuje ve vesmíru?

Příroda a ekologie

Nadechněte se, prosím. Místo s nejčistším vzduchem na světě bylo objeveno

Příroda a ekologie

Existuje ve vesmíru život? Zjistěte, jaká tajemství skrývá Venuše

Inspirace

Byly objeveny známky života hluboko v Zemi

Zaručeně zlepší den

Země má stabilizační mechanismus. Udržuje ji obyvatelnou

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Tenistky budou moci při Wimbledonu nosit tmavé oblečení. Kvůli menstruaci

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…