Nechat zaměstnance vybrat si práci je populární strategií ke zvýšení jejich spokojenosti. Vyplatí se však i zaměstnavatelům? Studie Kalifornské univerzity v Riverside se na tento fenomén zaměřila a zjistila, že z něj opravdu mohou profitovat všechny strany. Zejména pokud má firma šikovné zaměstnance s úzkou specializací.
Hlavním přínosem tohoto přístupu je vyšší míra motivace pracovníků a lepší informovanost o jejich schopnostech. Vědci se však tentokrát zaměřili na případy, kdy lidé nejsou se svou prací příliš spokojení. „Zjistili jsme, že i když nevezmeme v úvahu motivační a informační přínos, výkon při samovýběru může překonat ten při přidělení práce nadřízeným. Závisí na zaměstnancově specializaci a práci, kterou vykonává,“ objasňuje vedoucí týmu Marlo Raveendan.
Pokud si lidé vybírají práci sami, zpravidla odpovídá jejich dovednostem, ale většinou už nezohledňují schopnosti ostatních členů týmu. Když naopak úkoly zadává vedoucí, dokáže se s různými kompetencemi zaměstnanců vypořádat lépe. Vědci proto uzavírají, že pokud mají lidé široké spektrum dovedností, jejich úkoly jsou vzájemně provázané a vyžadují koordinaci, je lepší, když jim práci zadává šéf. U vysoce specializovaných zaměstnanců s prací nezávislou na ostatních je tomu naopak. Stejně jako u nových členů týmu, kteří se připojí až v průběhu projektu.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem
Chtěli byste začít s meditací, případně ji prohloubit a dát jí jiný rozměr? Kniha Alphonse a Rachel…