Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vyplatí se nechat výběr pracovních úkolů na zaměstnancích? Studie našla odpověď

Ilustrační foto: Unsplash

Nechat zaměstnance vybrat si práci je populární strategií ke zvýšení jejich spokojenosti. Vyplatí se však i zaměstnavatelům? Studie Kalifornské univerzity v Riverside se na tento fenomén zaměřila a zjistila, že z něj opravdu mohou profitovat všechny strany. Zejména pokud má firma šikovné zaměstnance s úzkou specializací.

Hlavním přínosem tohoto přístupu je vyšší míra motivace pracovníků a lepší informovanost o jejich schopnostech. Vědci se však tentokrát zaměřili na případy, kdy lidé nejsou se svou prací příliš spokojení. „Zjistili jsme, že i když nevezmeme v úvahu motivační a informační přínos, výkon při samovýběru může překonat ten při přidělení práce nadřízeným. Závisí na zaměstnancově specializaci a práci, kterou vykonává,“ objasňuje vedoucí týmu Marlo Raveendan.

Pokud si lidé vybírají práci sami, zpravidla odpovídá jejich dovednostem, ale většinou už nezohledňují schopnosti ostatních členů týmu. Když naopak úkoly zadává vedoucí, dokáže se s různými kompetencemi zaměstnanců vypořádat lépe. Vědci proto uzavírají, že pokud mají lidé široké spektrum dovedností, jejich úkoly jsou vzájemně provázané a vyžadují koordinaci, je lepší, když jim práci zadává šéf. U vysoce specializovaných zaměstnanců s prací nezávislou na ostatních je tomu naopak. Stejně jako u nových členů týmu, kteří se připojí až v průběhu projektu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Brno kráčí vstříc levným energiím. Město chystá instalaci tisíce solárních panelů

Studium v zahraničí je pro studenty neocenitelné, říká Tomáš, pořadatel EduFestivalu pro studenty i rodiče

Pražská Lennonova zeď má nový kabátek. Jak vypadá?

Máte doma talentované dítě? Přihlaste ho do nového ročníku Zlatého oříšku

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…