Depresí a úzkostí podle odborníků v době pandemie výrazně přibývá. Na síle však nabírá i proslulá česká vynalézavost, a tak na sebe chytrá řešení nenechávají dlouho čekat. Jedním z nich je i aplikace VOS.health, za jejímž vývojem stojí české studio Quison.
Nová aplikace VOS.health nabízí digitální deník, který s pomocí umělé inteligence usnadňuje uživatelům pravidelnou sebereflexi, a tím pomáhá předcházet duševním problémům. Aplikace, za jejímž vývojem stojí české softwarové, hardwarové a designové studio Qusion, dokáže zaznamenávat náladu a vizualizovat ji tak, aby bylo pro člověka co nejsnazší těmto informacím rychle porozumět.
Nabízí také možnost zastavit se a dopřát si chvíli sám pro sebe, která mnohým z nás k duševní pohodě chybí. Umělá inteligence následně spojuje a interpretuje data z dalších aplikací, které monitorují zdravotní stav, a agreguje jiná data, která jej ovlivňují. Jedná se například o počasí. Již brzy dokáže uživatelům zasílat i personalizovaná doporučení, jak svůj psychický stav zlepšit.
Na vzniku digitálního deníku spolupracoval tým profesionálů z oblasti psychologie a psychiatrie, následně prošel důkladným testováním uživatelů z několika zemí. Vše se přitom stihlo právě včas. „V reakci na pandemickou situaci, která potřebu duševní hygieny ještě umocnila, jsme se rozhodli nabídnout VOS pro všechny uživatele, kteří se zaregistrují přes speciální odkaz, na půl roku zdarma. Každý si tak aplikaci může na vlastní kůži vyzkoušet a ověřit si, jak moc může jen pár minut denně změnit život k lepšímu,“ říká Jiří Diblík, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Qusion.
Do boje s nelehkými následky situace se však vydalo více českých projektů. Za zmínku stojí například platforma Terap.io, která nabízí virtuální sezení s terapeuty na dálku.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše
I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…