Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vychytávka pro všechny knihomoly. Bezplatná aplikace Quotera usnadní studium i psaní poznámek

Aplikace Quotera vám pomůže uchovat to nejzajímavější z knih na jednom místě, Zdroj fotografie: archiv Michala Veselého

Jak si při čtení zajímavé knihy jednoduše zapamatovat důležité pasáže? Zapomeňte na ohýbání rohů, zvýrazňování nebo přepisování na papírky. Česká aplikace Quotera vám umožní mít všechny důležité informace jednoduše uložené v mobilu. Studentům tak usnadní studium skript a dokumentů. Vášnivým čtenářům zase pomůže uchovat inspirativní citáty z knih.

S knihou v ruce tráví, obzvláště v době nouzové stavu, čas stále více lidí. Uchovat si v hlavě všechny zajímavé myšlenky z knih ale není snadné. Přesně to v roce 2019 inspirovalo mladého českého produktového manažera k vývoji aplikace. „Při čtení skvělé knížky jsem si už poněkolikáté postěžoval, že si ji budu muset přečíst ještě minimálně třikrát, abych si zapamatoval všechny zajímavé věci, o kterých autor píše. Do hlavy to natlačit nešlo a papírový deník se mi zdál nešikovný. Zrodil se tak nápad na appku, na tvoření úryvků z papírových knih a jakousi soukromou sbírku moudrosti,“ popisuje autor aplikace Michal Veselý.

Bezplatnou aplikaci ocení studenti i vášniví čtenáři. Zdroj fotografie: archiv Michala Veselého

Svůj nápad brzy ve spolupráci s dalšími nadšenci převedl do praxe. Aplikaci Quotera si tak dnes mohou bezplatně stáhnout všichni milovníci četby nejen z tuzemska. Aplikace nabízí dvě základní funkce. Uživatel si jednoduše vyfotí zajímavou pasáž knihy a označí citát, který by si rád uchoval. Program ho pak jednoduše přepíše do textové podoby.

Vytvořené úryvky lze snadno přiřazovat ke konkrétním knihám, přesouvat, upravovat nebo i sdílet na Facebooku. Tvorba vlastní virtuální knihovny zajímavých myšlenek je také velmi intuitivní. Stačí naskenovat ISBN kód papírové knihy a aplikace všechny důležité údaje o publikaci převede. V případě, že se student nebo čtenář chce k některým poznámkám vrátit, není nic jednoduššího, než zvolit konkrétní knihu a nechat se znovu okouzlit zajímavými úryvky bez zbytečného listování a hledání ztracených poznámkových papírků.

Úryvky z knih můžete ukládat, třídit i sdílet. Zdroj fotografie: archiv Michala Veselého

Michal Veselý se svým týmem chce jít ale ještě dál a umožnit například prozkoumávání sbírek citátů jiných uživatelů. „Chceme čtenářům nabídnout cesty k novým myšlenkám těch, co jejich knihu četli před nimi, nebo knihám, o které by jinak nezakopli, například proto, že se jim nelíbila jejich obálka. Rádi bychom tedy, aby kromě pomocníka na vlastní četbu vznikla i síť plná kvalitního a zajímavého obsahu, která bude čtenářům k užitku, a která, díky lehké stravitelnosti krátkých úryvků, přivede ke knížkám i nečtenáře,“ vysvětluje Veselý. V blízké budoucnosti by tak do aplikace měla přibýt například funkce vytváření seznamu knížek k přečtení i nové nástroje pro práci s úryvky. Vývojáři aplikace, která je prozatím dostupná pouze na App Store, také pracují na její verzi pro Android.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nizozemský supermarket zavádí pomalé pokladny. Chce tak předcházet samotě seniorů

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Degustační soutěž České pivo zná své vítěze. Kralovaly jí tři moravské pivovary

Česká zmrzlina slaví mezinárodní úspěch. V evropské soutěži obsadila druhé místo

Inspirativní rozhovor

Důležité je srdce a dobrá parta, říká branišovický starosta Marek Sovka

Důležité je srdce a dobrá parta, říká branišovický starosta Marek Sovka

Přečtěte si rozhovor s Markem Sovkou, který patří k nejmladším starostům v republice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…