Jak si při čtení zajímavé knihy jednoduše zapamatovat důležité pasáže? Zapomeňte na ohýbání rohů, zvýrazňování nebo přepisování na papírky. Česká aplikace Quotera vám umožní mít všechny důležité informace jednoduše uložené v mobilu. Studentům tak usnadní studium skript a dokumentů. Vášnivým čtenářům zase pomůže uchovat inspirativní citáty z knih.
S knihou v ruce tráví, obzvláště v době nouzové stavu, čas stále více lidí. Uchovat si v hlavě všechny zajímavé myšlenky z knih ale není snadné. Přesně to v roce 2019 inspirovalo mladého českého produktového manažera k vývoji aplikace. „Při čtení skvělé knížky jsem si už poněkolikáté postěžoval, že si ji budu muset přečíst ještě minimálně třikrát, abych si zapamatoval všechny zajímavé věci, o kterých autor píše. Do hlavy to natlačit nešlo a papírový deník se mi zdál nešikovný. Zrodil se tak nápad na appku, na tvoření úryvků z papírových knih a jakousi soukromou sbírku moudrosti,“ popisuje autor aplikace Michal Veselý.
Svůj nápad brzy ve spolupráci s dalšími nadšenci převedl do praxe. Aplikaci Quotera si tak dnes mohou bezplatně stáhnout všichni milovníci četby nejen z tuzemska. Aplikace nabízí dvě základní funkce. Uživatel si jednoduše vyfotí zajímavou pasáž knihy a označí citát, který by si rád uchoval. Program ho pak jednoduše přepíše do textové podoby.
Vytvořené úryvky lze snadno přiřazovat ke konkrétním knihám, přesouvat, upravovat nebo i sdílet na Facebooku. Tvorba vlastní virtuální knihovny zajímavých myšlenek je také velmi intuitivní. Stačí naskenovat ISBN kód papírové knihy a aplikace všechny důležité údaje o publikaci převede. V případě, že se student nebo čtenář chce k některým poznámkám vrátit, není nic jednoduššího, než zvolit konkrétní knihu a nechat se znovu okouzlit zajímavými úryvky bez zbytečného listování a hledání ztracených poznámkových papírků.
Michal Veselý se svým týmem chce jít ale ještě dál a umožnit například prozkoumávání sbírek citátů jiných uživatelů. „Chceme čtenářům nabídnout cesty k novým myšlenkám těch, co jejich knihu četli před nimi, nebo knihám, o které by jinak nezakopli, například proto, že se jim nelíbila jejich obálka. Rádi bychom tedy, aby kromě pomocníka na vlastní četbu vznikla i síť plná kvalitního a zajímavého obsahu, která bude čtenářům k užitku, a která, díky lehké stravitelnosti krátkých úryvků, přivede ke knížkám i nečtenáře,“ vysvětluje Veselý. V blízké budoucnosti by tak do aplikace měla přibýt například funkce vytváření seznamu knížek k přečtení i nové nástroje pro práci s úryvky. Vývojáři aplikace, která je prozatím dostupná pouze na App Store, také pracují na její verzi pro Android.
Více než herečka. Se Simonou Babčákovou o meditaci, sebepřijetí a improvizaci v životě
Přečtěte si rozhovor s herečkou Simonou Babčákovou.