Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vstříc čistším turistickým letoviskům. Drony a umělá inteligence usnadní úklid oblíbených lokalit

Ilustrační foto: Pixabay

Jak si poradit s odpadem, který s sebou přinese turismus po uvolnění současných opatření, plánují oblíbené destinace anglického jihu raději už nyní. Hlavní roli dostanou technologie, které zmapují nejproblematičtější místa. Výsledným zjištěním pak úřady přizpůsobí umístění kontejnerů, úklid ulic a připraví osvětovou kampaň pro návštěvníky.

Města Bournemouth, Christchurch a Poole nabízejí Britům možnost zažít příjemné okamžiky u moře, aniž by museli cestovat na kontinent. Letní nával turistů toužících po teple však s sebou nese i násobné zvýšení produkce odpadů. Regionální radnice se proto v partnerství s řetězcem McDonald’s, charitou Hubbub a analytickou firmou Ellipsis rozhodla do sběru dat zapojit drony, kamery, mobilní aplikace i monitorovací vozidla. Umělá inteligence pak dokáže určit konkrétní typ a původ znečištění. Města díky tomu vytvoří odpadovou mapu a následně přizpůsobí rozmístění kontejnerů a zacílí osvětovou kampaň.

Ve Spojeném království jde o první projekt tohoto druhu. „Těší nás, že jsme byli přizváni k této národní spolupráci, která pro radnici nenese žádné náklady a vylepší naše plány nakládání s odpadem,“ řekl regionální radní Mark Anderson. Podobný přístup se loni osvědčil v italském Sorrentu, kde se podařilo snížit produkci odpadu o 45 procent. Cigaretové nedopalky pak končily v koši o 69 procent častěji. Klíčem byla komunikace s veřejností, majiteli obchodů a restaurací a také strategické rozmístění popelníků a kontejnerů po městě.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Chcete šťastnější vztah? Mluvte se svým partnerem jako se psem

Evropská unie vyzývá sociální sítě, aby před eurovolbami najaly ověřovatele faktů a zabránily tak šíření fakenews

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…