Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vojenský prostor v Brdech se otevře veřejnosti: vznikne tam nová CHKO

Výhled z Čertovy kazatelny na Plešivci do údolí Litavky. Zdroj: Wikipedie, Brdy-res publica

Dosud pro veřejnost nepřístupný, nicméně tajně navštěvovaný prostor vojenského újezdu Brdy bude vyhlášen Chráněnou krajinnou oblastí. Turisté tak dostanou možnost v rámci několika turistických tras volně prozkoumat rozlohu čítající 345 kilometrů čtverečných. Na zpřístupnění oblasti se podílí Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky ve spolupráci s Klubem českých turistů.

Pro milovníky turistiky a výletů do přírody je dobrou zprávou, že v Brdech bude během několika měsíců vyhlášena nová Chráněná krajinná oblast (CHKO), na příští rok v ní pak vzniknou nové turistické trasy. Nově vzniklá CHKO o rozloze 345 kilometrů čtverečných se bude rozprostírat v prostorech vojenského újezdu, který koncem tohoto roku zanikne. Největším hitem nové CHKO bude s velkou pravděpodobností pustina bez sídel o rozloze 260 kilometrů čtverečných, bez zájmu ale jistě nezůstanu ani místa, která byla pro veřejnost devadesát let nepřístupná.

O nově vzniklou oblast se bude starat Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, specializovaná organizační složka mající v péči také další CHKO. Na vzniku nových turistických tras se bude aktivně podílet také Klub českých turistů. Ten by během první poloviny příštího roku měl vyznačit hlavní cesty, takže turisté mohou příští sezónu bez obav vyrazit do nově zpřístupněného terénu. Kromě turistických cest tady vzniknou také naučné stezky a cyklostezky, propojující jednotlivá zajímavá místa. Vzhledem k velkému prostoru se plánuje intenzivní spolupráce s okolními obcemi a jejich informačními středisky, přičemž vytvoření nové CHKO se bude týkat území třiceti čtyř obcí. Pro větší pohodlí návštěvníků i obyvatel daných obcí se počítá se zajištěním kyvadlové dopravy po obvodu obcí ležících v nově vznikající CHKO.

V současné době má Česká republika dvacet čtyři území nesoucích označení CHKO, přičemž jejich rozloha dohromady činí přes 1 000 000 hektarů. Nejstarší a také jednou z nejnavštěvovanějších CHKO je Český ráj.

Zdroj: ceskenoviny.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.