Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vojenský prostor v Brdech se otevře veřejnosti: vznikne tam nová CHKO

Výhled z Čertovy kazatelny na Plešivci do údolí Litavky. Zdroj: Wikipedie, Brdy-res publica

Dosud pro veřejnost nepřístupný, nicméně tajně navštěvovaný prostor vojenského újezdu Brdy bude vyhlášen Chráněnou krajinnou oblastí. Turisté tak dostanou možnost v rámci několika turistických tras volně prozkoumat rozlohu čítající 345 kilometrů čtverečných. Na zpřístupnění oblasti se podílí Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky ve spolupráci s Klubem českých turistů.

Pro milovníky turistiky a výletů do přírody je dobrou zprávou, že v Brdech bude během několika měsíců vyhlášena nová Chráněná krajinná oblast (CHKO), na příští rok v ní pak vzniknou nové turistické trasy. Nově vzniklá CHKO o rozloze 345 kilometrů čtverečných se bude rozprostírat v prostorech vojenského újezdu, který koncem tohoto roku zanikne. Největším hitem nové CHKO bude s velkou pravděpodobností pustina bez sídel o rozloze 260 kilometrů čtverečných, bez zájmu ale jistě nezůstanu ani místa, která byla pro veřejnost devadesát let nepřístupná.

O nově vzniklou oblast se bude starat Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, specializovaná organizační složka mající v péči také další CHKO. Na vzniku nových turistických tras se bude aktivně podílet také Klub českých turistů. Ten by během první poloviny příštího roku měl vyznačit hlavní cesty, takže turisté mohou příští sezónu bez obav vyrazit do nově zpřístupněného terénu. Kromě turistických cest tady vzniknou také naučné stezky a cyklostezky, propojující jednotlivá zajímavá místa. Vzhledem k velkému prostoru se plánuje intenzivní spolupráce s okolními obcemi a jejich informačními středisky, přičemž vytvoření nové CHKO se bude týkat území třiceti čtyř obcí. Pro větší pohodlí návštěvníků i obyvatel daných obcí se počítá se zajištěním kyvadlové dopravy po obvodu obcí ležících v nově vznikající CHKO.

V současné době má Česká republika dvacet čtyři území nesoucích označení CHKO, přičemž jejich rozloha dohromady činí přes 1 000 000 hektarů. Nejstarší a také jednou z nejnavštěvovanějších CHKO je Český ráj.

Zdroj: ceskenoviny.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.