Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Brdech vzniknou nové turistické trasy

2 minuty radosti
Největším lákadlem Brd je bezpochyby dvě stě šedesát kilometrů čtverečních pustiny bez sídel. Autor fotografie: David Maska

Příští rok se mohou turisté těšit v Brdech na nové turistické trasy, které by měly návštěvníkům více zpřístupnit Chráněnou krajinnou oblast Brdy. Turistické cesty, naučné stezky i cyklotrasy propojí zajímavé destinace se záchytnými parkovišti. První turisté by si nové cesty mohli projít již v polovině roku 2016.

Chráněné území převezme do péče Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, která zajistí spolupráci mezi úřady, obcemi i turisty. „Počítáme s tím, že by v první půlce příštího roku Klub českých turistů mohl vyznačit páteřní trasy, aby byly cesty připraveny na první turistickou sezónu nové CHKO Brdy. Dřívější termín je nereálný, protože zatím není vymezeno posádkové cvičiště, které zůstane v severní části nepřístupné,“ řekl Bohumil Fišer z Agentury ochrany přírody a krajiny.

„Největším lákadlem Brd je bezpochyby dvě stě šedesát kilometrů čtverečních pustiny bez sídel, na mnohá místa, která byla veřejnosti nepřístupná, se lidé podívají poprvé po devadesáti letech. Právě proto chceme návštěvníkům nabídnout propracovaný informační systém, aby mohli zdejší přírodu postupně poznávat,“ dodal Fišer.

Zatím má agentura v plánu zajistit kyvadlovou dopravu k nástupnímu místu mezi Plzeňským a Středočeským krajem, vytvořit systém turistických cest i vybudovat informační střediska. Přímo u vstupu do chráněné krajinné oblasti by také mělo vzniknout parkoviště, kde návštěvníci nechají svá auta.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Radostná zpráva z vodního světa. Na Hejnickém potoce žijí kriticky ohrožené mihule potoční

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.