V Brdech vzniknou nové turistické trasy

Největším lákadlem Brd je bezpochyby dvě stě šedesát kilometrů čtverečních pustiny bez sídel. Autor fotografie: David Maska

Příští rok se mohou turisté těšit v Brdech na nové turistické trasy, které by měly návštěvníkům více zpřístupnit Chráněnou krajinnou oblast Brdy. Turistické cesty, naučné stezky i cyklotrasy propojí zajímavé destinace se záchytnými parkovišti. První turisté by si nové cesty mohli projít již v polovině roku 2016.

Chráněné území převezme do péče Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, která zajistí spolupráci mezi úřady, obcemi i turisty. „Počítáme s tím, že by v první půlce příštího roku Klub českých turistů mohl vyznačit páteřní trasy, aby byly cesty připraveny na první turistickou sezónu nové CHKO Brdy. Dřívější termín je nereálný, protože zatím není vymezeno posádkové cvičiště, které zůstane v severní části nepřístupné,“ řekl Bohumil Fišer z Agentury ochrany přírody a krajiny.

„Největším lákadlem Brd je bezpochyby dvě stě šedesát kilometrů čtverečních pustiny bez sídel, na mnohá místa, která byla veřejnosti nepřístupná, se lidé podívají poprvé po devadesáti letech. Právě proto chceme návštěvníkům nabídnout propracovaný informační systém, aby mohli zdejší přírodu postupně poznávat,“ dodal Fišer.

Zatím má agentura v plánu zajistit kyvadlovou dopravu k nástupnímu místu mezi Plzeňským a Středočeským krajem, vytvořit systém turistických cest i vybudovat informační střediska. Přímo u vstupu do chráněné krajinné oblasti by také mělo vzniknout parkoviště, kde návštěvníci nechají svá auta.

Autor článku