Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vládní novinky: vyšší přídavky na děti a příspěvek na bydlení už i pro střední třídu

2 minuty radosti
Ilustrační fotografie: Pexels

Vláda schválila další změny v příspěvcích na bydlení a přídavcích na děti. Díky tomu by se mělo ulevit nejen samoživitelkám, ale i lidem spadajícím do střední třídy. Ti ještě donedávna nemuseli existenční problémy nebo strach o peníze řešit. Nyní, při vysoké inflaci a dramatickém růstu energií, jim stát podá pomocnou ruku, uvedl server Aktuálně.

Na přídavky na děti mají nárok domácnosti s čistým příjmem do 3,4násobku životního minima. Podle věku dítěte pobírají nyní 630, 770 či 880 korun měsíčně. V rodinách, kde aspoň jeden z rodičů pracuje, studuje, je na rodičovské či má důchod, je dávka o 500 korun vyšší. Činí nyní tedy 1 130 korun, 1 270 korun či 1 380 korun měsíčně. Od ledna by se měly zvýšit přídavky na dítě o 200 korun.

Co se týká příspěvku na bydlení, vláda by měla sjednotit podmínky nároku na příspěvek na bydlení pro obyvatele hlavního města Prahy a pro obyvatele ostatních obcí, které dosud tvoří v Praze 35 procent a v ostatních obcích 30 procent rozhodných příjmů osoby či rodiny. Nově by to mělo být 30 procent pro všechny obce. Na příspěvek na bydlení tak bude mít nárok opět o něco více osob. Zda patříte do této skupiny zjistíte snadno, když použijete kalkulačku na webu Ministerstva práce a sociálních věcí. Žádost o příspěvek se dá navíc podat z pohodlí domova. Pomoci může zejména lidem, kteří bydlí sami v pronajatém bytě. Nezřídka je totiž náklady na bydlení stojí polovinu jejich příjmu.

Zdroj: Aktuálně, Ministerstvo práce a sociálních věcí

Související články

Zaručeně zlepší den

Nové možnosti posledního rozloučení, kde se nemusí plakat

Britové touží po nezávislosti. Větrné elektrárny tam loni vyrobily nejvíc energie v historii

Studium v zahraničí je skvělým startem do života, říká David Jízdný

Na likvidaci nedopalků ve Španělsku se budou nově podílet tabákové firmy

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…