Vítkovická nemocnice má retropokoj, seniorům pomáhá s pamětí

Zdroj fotografie: Nemocnice Vítkovice

Netradiční odpočinek čeká na pacienty oddělení následné péče ve Vítkovické nemocnici. Zřídili tam pro ně retropokoj ve stylu šedesátých a sedmdesátých let, který kromě stylové relaxace pomáhá zotavujícím se seniorům s pamětí. Pacienti si díky němu vybavují dávno zapomenuté vzpomínky a procvičují tak mozkové funkce.

Dobový gauč, křesla, velký stůl s osmi židlemi a knihovnička s knihami a časopisy, které návštěvníci pamatují z dob minulých. To vše najdou pacienti oddělení následné lůžkové péče v novém retropokoji. Je to pacientský pokoj o velikosti přibližně čtyři krát osm metrů ve stylu denní místnosti, kde se senioři potkávají, tráví volný čas, vodí si tam návštěvy, anebo v něm rehabilitují.

„Myšlenku zřídit retropokoj jsme zveřejnili na našem nemocničním Facebooku a hned se nám ozývali lidé, kteří do něj chtěli věnovat nábytek a zařízení. Díky nim jsme ho otevřeli už v prosinci,“ řekla staniční sestra oddělení následné péče Lenka Holubová. Retropokoj využívají i pracovníci rehabilitace, kteří s pacienty procvičují kognitivní funkce, tedy paměť, prostřednictvím poznávání předmětů či nejrůznějších edukativních her. Zároveň tam probíhají i různé výtvarné dílničky.

Kromě toho do retropokoje dochází i dobrovolníci ze sdružení ADRA Ostrava na takzvanou kafíčkárnu. „Dobrovolníci přicházejí s nabídkou dobrého čaje nebo kávy a tráví s pacienty příjemný čas povídáním. Pro pacienty je atmosféra pohody sdílená s dobrovolníky velmi důležitá při procesu léčení, stejně tak možnost popovídat si o svých zkušenostech či trápení,“ řekla Helena Mrázková z dobrovolnického centra ADRA Ostrava. Dodává, že další zájemci o dobrovolnickou činnost jsou vítáni. Odměnou jim může být nejen dobrý pocit ze smysluplně stráveného času, ale také obohacení o životní zkušenost pacientů.

Autor článku

Anna Silná