Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vítkovická nemocnice má retropokoj, seniorům pomáhá s pamětí

Zdroj fotografie: Nemocnice Vítkovice

Netradiční odpočinek čeká na pacienty oddělení následné péče ve Vítkovické nemocnici. Zřídili tam pro ně retropokoj ve stylu šedesátých a sedmdesátých let, který kromě stylové relaxace pomáhá zotavujícím se seniorům s pamětí. Pacienti si díky němu vybavují dávno zapomenuté vzpomínky a procvičují tak mozkové funkce.

Dobový gauč, křesla, velký stůl s osmi židlemi a knihovnička s knihami a časopisy, které návštěvníci pamatují z dob minulých. To vše najdou pacienti oddělení následné lůžkové péče v novém retropokoji. Je to pacientský pokoj o velikosti přibližně čtyři krát osm metrů ve stylu denní místnosti, kde se senioři potkávají, tráví volný čas, vodí si tam návštěvy, anebo v něm rehabilitují.

„Myšlenku zřídit retropokoj jsme zveřejnili na našem nemocničním Facebooku a hned se nám ozývali lidé, kteří do něj chtěli věnovat nábytek a zařízení. Díky nim jsme ho otevřeli už v prosinci,“ řekla staniční sestra oddělení následné péče Lenka Holubová. Retropokoj využívají i pracovníci rehabilitace, kteří s pacienty procvičují kognitivní funkce, tedy paměť, prostřednictvím poznávání předmětů či nejrůznějších edukativních her. Zároveň tam probíhají i různé výtvarné dílničky.

Kromě toho do retropokoje dochází i dobrovolníci ze sdružení ADRA Ostrava na takzvanou kafíčkárnu. „Dobrovolníci přicházejí s nabídkou dobrého čaje nebo kávy a tráví s pacienty příjemný čas povídáním. Pro pacienty je atmosféra pohody sdílená s dobrovolníky velmi důležitá při procesu léčení, stejně tak možnost popovídat si o svých zkušenostech či trápení,“ řekla Helena Mrázková z dobrovolnického centra ADRA Ostrava. Dodává, že další zájemci o dobrovolnickou činnost jsou vítáni. Odměnou jim může být nejen dobrý pocit ze smysluplně stráveného času, ale také obohacení o životní zkušenost pacientů.

Související články

Inspirace

ADRA otevřela svůj první charitativní obchod v Čechách

Inspirace

Projekt Návštěvy potmě propojuje světy nevidomých a seniorů

Inspirace

Pardubické Senior taxi vyjede poprvé v červnu

Inspirace

Brno má být pro seniory bezpečnější, k prevenci kriminality mohou sami přispět

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory

Opatrujte své duševní zdraví. Odborníci radí, jak o sebe pečovat v době epidemie