Mazlíčci nemusí být nutně chlupatí. Důkazem je robopes, který je nejen skvělým společníkem, ale především pomocníkem. Nyní pomohl s přípravou virtuální 3D mapy tunelů s inženýrskými sítěmi pod Prahou. Informoval o tom server České noviny.
S robopsem pracují vědci z Českého vysokého učení technického (ČVUT). V minulých týdnech se tak jejich „zvířátko“, autonomní robot SPOT od společnosti Boston Dynamics vybavený robotickou rukou, vydal do podzemí. Tým robotiků z Fakulty elektrotechnické ČVUT při průzkumu otestoval také pohyb tohoto robopsa v podzemí a nasbíral informace pro modely šíření rádiového signálu. „SPOT v kolektorech sbíral data pro výzkum v oblasti šíření signálu v uzavřených prostorách, které náš tým využije při testování komunikačních technologií a modelování nových způsobů komunikace v náročném prostředí,“ říká profesor Jan Faigl, vedoucí laboratoře výpočetní robotiky při katedře počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT.
Robot vybavený mnoha senzory si při pohybu vytváří mapu, kterou pak lze využít i k přípravě virtuálních prohlídek. „Výhoda robota s robotickou rukou je, že v ruce má kameru a je schopen dívat se na nějaké zajímavé věci. Třeba sledovat linie a inženýrskou síť,“ popsal Faigl s tím, že robota je tak možné využít i ke kontrolám. Díky robotovi se také podařilo nasbírat data pro predikci šíření signálu.
Zdroj: České noviny, ČVUT
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha
Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…