Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

VIDEO: Robotický pes se prohání podzemím Prahy

2 minuty radosti
Foto: ČVUT

Mazlíčci nemusí být nutně chlupatí. Důkazem je robopes, který je nejen skvělým společníkem, ale především pomocníkem. Nyní pomohl s přípravou virtuální 3D mapy tunelů s inženýrskými sítěmi pod Prahou. Informoval o tom server České noviny.

S robopsem pracují vědci z Českého vysokého učení technického (ČVUT). V minulých týdnech se tak jejich „zvířátko“, autonomní robot SPOT od společnosti Boston Dynamics vybavený robotickou rukou, vydal do podzemí. Tým robotiků z Fakulty elektrotechnické ČVUT při průzkumu otestoval také pohyb tohoto robopsa v podzemí a nasbíral informace pro modely šíření rádiového signálu. „SPOT v kolektorech sbíral data pro výzkum v oblasti šíření signálu v uzavřených prostorách, které náš tým využije při testování komunikačních technologií a modelování nových způsobů komunikace v náročném prostředí,“ říká profesor Jan Faigl, vedoucí laboratoře výpočetní robotiky při katedře počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Robot vybavený mnoha senzory si při pohybu vytváří mapu, kterou pak lze využít i k přípravě virtuálních prohlídek. „Výhoda robota s robotickou rukou je, že v ruce má kameru a je schopen dívat se na nějaké zajímavé věci. Třeba sledovat linie a inženýrskou síť,“ popsal Faigl s tím, že robota je tak možné využít i ke kontrolám. Díky robotovi se také podařilo nasbírat data pro predikci šíření signálu.

Zdroj: České noviny, ČVUT

Související články

Zaručeně zlepší den

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Vládní novinky: vyšší přídavky na děti a příspěvek na bydlení už i pro střední třídu

Čerpejte příspěvky státu. Pomůže vám uhradit zateplení nebo nová okna

Teprve 22letý student vymyslel čip s názvem Z2

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…