Pokud jste někdy mluvili se svým psem, dívali se mu do očí a viděli porozumění, možná se nejednalo o vaši fantazii. Studie vedená Ženevskou univerzitou a Hearing Institutem nabízí vzrušující pohled na to, jak dochází k bourání mezidruhových komunikačních bariér, když lidé mluví se svými psy, informoval server Earth.
Měníte svůj hlas, když mluvíte se svým milovaným psem? Podle Eloïse Déaux, výzkumnice v oblasti chování zvířat a neurověd, pomáhá modulace hlasu překlenout propast mezi odlišnou rychlostí řeči psů a lidí. Laicky řečeno, při oslovování našich psů zpomalujeme řeč, abychom se přizpůsobili jejich typickému řečovému tempu. „Lidé při oslovování svých mazlíčků zpomalují řeč; jedná se o modifikaci, která je přibližuje typickému tempu řeči psa a může usnadnit porozumění,“ vysvětlila Eloïse Déaux.
Výzkumníci použili při svém experimentu řeč sestávající z příkazů, což jim umožnilo měřit srozumitelnost podnětu pro psa, který plnil různé příkazy. Prostřednictvím tohoto přístupu výzkumníci modulovali zaznamenané věty, zpomalili je nebo zrychlili. Zjistili přitom, že psi nereagují na příkazy vyslovené příliš rychle. Dokážou zpracovat lidskou řeč, ale pouze pokud je v pásmu delta, mezi 1 a 3 Hz. Závěry této studie boří mýtus, že psům záleží pouze na naší intonaci.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…