Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vídeň rozdává obyvatelům speciální poukázky. Pomáhají opravit životní prostředí

Zdroj fotografie: Pixabay

Poškozené věci nemusí nutně končit v kontejneru. Vídeňská radnice představila novou iniciativu, která podporuje opravu nefungujících nebo porouchaných věcí. Prostřednictvím speciálních poukazů motivuje své obyvatele, aby zbytečně nevyhazovali to, co ještě může posloužit.

Projekt Vídeň to opraví byl spuštěn v září tohoto roku. Od té doby se už podařilo opravit více než čtyři tisíce věcí, přičemž se nejčastěji jednalo o elektroniku. „Opravit, ne vyhodit, to je aktivní přístup ochrany životního prostředí a mám radost, že Vídeňané tuto nabídku využívají,“ okomentovala nový projekt vídeňská radní pro životní prostředí Ulli Sima.

Zdroj fotografie: Zahraniční kancelář města Vídně

Cílem nové iniciativy je pomoci městu v boji s klimatickými změnami. A to se podle nejnovějších propočtů daří – město jen v první fázi ušetřilo sto tun oxidu uhličitého. „Oprava je šetrná k životnímu prostředí, šetří peníze a podpoří byznys Vídeňské opravárenské sítě, což je v této době nutné. Poukázkou pomáháme všem Vídeňanům, opravárenským podnikům a také životnímu prostředí,“ uvedla Sima.

Zájemci si mohou poukázku stáhnout zdarma na webových stránkách města. Následně se s porouchaným předmětem vydají do jedné z provozoven Vídeňské opravárenské sítě (Wiener Reparaturnetzwerk), kde jim po předložení poukázky za opravu automaticky naúčtují jen polovinu. Tu druhou pak dotuje město, maximální částka přitom může dosáhnout 100 eur.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.