Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vídeň rozdává obyvatelům speciální poukázky. Pomáhají opravit životní prostředí

Zdroj fotografie: Pixabay

Poškozené věci nemusí nutně končit v kontejneru. Vídeňská radnice představila novou iniciativu, která podporuje opravu nefungujících nebo porouchaných věcí. Prostřednictvím speciálních poukazů motivuje své obyvatele, aby zbytečně nevyhazovali to, co ještě může posloužit.

Projekt Vídeň to opraví byl spuštěn v září tohoto roku. Od té doby se už podařilo opravit více než čtyři tisíce věcí, přičemž se nejčastěji jednalo o elektroniku. „Opravit, ne vyhodit, to je aktivní přístup ochrany životního prostředí a mám radost, že Vídeňané tuto nabídku využívají,“ okomentovala nový projekt vídeňská radní pro životní prostředí Ulli Sima.

Zdroj fotografie: Zahraniční kancelář města Vídně

Cílem nové iniciativy je pomoci městu v boji s klimatickými změnami. A to se podle nejnovějších propočtů daří – město jen v první fázi ušetřilo sto tun oxidu uhličitého. „Oprava je šetrná k životnímu prostředí, šetří peníze a podpoří byznys Vídeňské opravárenské sítě, což je v této době nutné. Poukázkou pomáháme všem Vídeňanům, opravárenským podnikům a také životnímu prostředí,“ uvedla Sima.

Zájemci si mohou poukázku stáhnout zdarma na webových stránkách města. Následně se s porouchaným předmětem vydají do jedné z provozoven Vídeňské opravárenské sítě (Wiener Reparaturnetzwerk), kde jim po předložení poukázky za opravu automaticky naúčtují jen polovinu. Tu druhou pak dotuje město, maximální částka přitom může dosáhnout 100 eur.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Naděje v léčbě rakoviny: nová chemoimunoterapie zamezuje jejímu relapsu

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…