Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Více než uhlíkově neutrální. Kterému území se podařilo dosáhnout uhlíkové negativity?

Ilustrační foto: Depositphotos

Zatímco se téměř celý svět snaží dosáhnout uhlíkové neutrality, ostrovní australský stát Tasmánie neváhal jít ještě dál a jako třetí na světě dosáhl dokonce uhlíkové negativity. Úspěch pramení z omezení těžby zdejších lesů, ze kterých se získávalo celulózové dřevo. Tasmánii se zároveň daří skleníkové plyny z atmosféry odstraňovat, jak informoval server phys.org.

Tasmánie se po Butanu a Surinamu stala třetím územím na světě, kterému se podařilo dosáhnout uhlíkové negativity. To znamená, že odstraňuje více oxidu uhličitého a jiných skleníkových plynů, než jich do atmosféry vypouští.

 „Slyšeli jsme hodně o uhlíkově neutrálních, ale ne o uhlíkově negativních. Toto je jeden z prvních případů na planetě, kdy se někomu podařil takový zvrat,“ říká profesor David Lindenmayer, jeden z autorů studie Australské národní univerzity a Univerzity Griffith, která s popisem emisního profilu Tasmánie přišla.

Tasmánie je ostrovní spolkový stát Austrálie. Zdroj: Depositphotos

Jak se Tasmánii podařilo dosáhnout tak nebývalého zlomu? Povedlo se zde totiž omezit těžbu dřeva z místních lesů, která byla významným zdrojem emisí. Ukončilo se tzv. štěpkování i vývoz buničiny používané k výrobě papíru. Těžba lesního porostu navíc také snižuje schopnost lesů absorbovat uhlík a přispívat tak ke snížení dopadů změn klimatu.

Proto autoři studie upozorňují na to, že lesní hospodaření je klíčovým prvkem v boji proti změně klimatu. Lesy je třeba chránit, poptávku po dřevu by podle odborníků mohly uspokojit plantáže a farmy. „Většina dosavadních diskusí o klimatu byla založena na snižování emisí, ale to je jen část rovnice. Musíme v životním prostředí ukládat mnohem více uhlíku,“ upozorňuje Lindenmayer.

Zdroj: phys.org, earth.org

Související články

Zaručeně zlepší den

Formule 1 daruje Itálii milion eur na pomoc po povodních

Příroda je inteligentní. Horská louka si pamatuje předchozí generaci rostlin

Ze zámečku u Hradce Králové je nyní luxusní wellness

Vědci nyní vyřešili, jak Mayové používali svůj 819denní kalendář

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…