Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Více než uhlíkově neutrální. Kterému území se podařilo dosáhnout uhlíkové negativity?

Ilustrační foto: Depositphotos

Zatímco se téměř celý svět snaží dosáhnout uhlíkové neutrality, ostrovní australský stát Tasmánie neváhal jít ještě dál a jako třetí na světě dosáhl dokonce uhlíkové negativity. Úspěch pramení z omezení těžby zdejších lesů, ze kterých se získávalo celulózové dřevo. Tasmánii se zároveň daří skleníkové plyny z atmosféry odstraňovat, jak informoval server phys.org.

Tasmánie se po Butanu a Surinamu stala třetím územím na světě, kterému se podařilo dosáhnout uhlíkové negativity. To znamená, že odstraňuje více oxidu uhličitého a jiných skleníkových plynů, než jich do atmosféry vypouští.

 „Slyšeli jsme hodně o uhlíkově neutrálních, ale ne o uhlíkově negativních. Toto je jeden z prvních případů na planetě, kdy se někomu podařil takový zvrat,“ říká profesor David Lindenmayer, jeden z autorů studie Australské národní univerzity a Univerzity Griffith, která s popisem emisního profilu Tasmánie přišla.

Tasmánie je ostrovní spolkový stát Austrálie. Zdroj: Depositphotos

Jak se Tasmánii podařilo dosáhnout tak nebývalého zlomu? Povedlo se zde totiž omezit těžbu dřeva z místních lesů, která byla významným zdrojem emisí. Ukončilo se tzv. štěpkování i vývoz buničiny používané k výrobě papíru. Těžba lesního porostu navíc také snižuje schopnost lesů absorbovat uhlík a přispívat tak ke snížení dopadů změn klimatu.

Proto autoři studie upozorňují na to, že lesní hospodaření je klíčovým prvkem v boji proti změně klimatu. Lesy je třeba chránit, poptávku po dřevu by podle odborníků mohly uspokojit plantáže a farmy. „Většina dosavadních diskusí o klimatu byla založena na snižování emisí, ale to je jen část rovnice. Musíme v životním prostředí ukládat mnohem více uhlíku,“ upozorňuje Lindenmayer.

Zdroj: phys.org, earth.org

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak mít z jídla opravdový požitek? Jezte rukama a s otevřenou pusou

Invazivní rostliny spásají kozli. Kanadou se můžeme inspirovat i my

V Českém Švýcarsku vyrašily první zelené výhonky rostlin

Speciální obleček uleví v létě mazlíčkům díky zabudovanému větráku

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …