Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Více než tři čtvrtiny Čechů doma svítí ekologicky. Nejpopulárnější jsou LED diody

Ilustrační foto: Freepik

Ze všech zdrojů světla nainstalovaných v českých domácnostech představují 78 procent ty úsporné. Podle průzkumu společnosti EKOLAMP jsou nejpopulárnější LED svítidla, která vlastní čtyři z pěti domácností. Dalším krokem směrem k ekologičtějšímu svícení je zavedení vyměnitelných LED diod.

Vedle LED diod patří k oblíbeným zdrojům světla také kompaktní úsporné zářivky, které najdeme ve třech ze čtyř českých domácností. Trendem posledních let jsou svítidla se zabudovaným zdrojem, kterým jsou často právě LED diody. Problém nastává po skončení jejich životnosti – zdroj světla nelze vyměnit a k recyklaci se musí odevzdat kompletní svítidlo. Evropská unie proto od září zakáže tyto lustry a lampy prodávat. „Smyslem nařízení je zabránit vzniku zbytečného elektroodpadu. Z pohledu ochrany životního prostředí nedává smysl vyhodit lampu jen proto, že v ní přestaly svítit napevno zabudované LED diody. Světelný zdroj by měl být snadno vyměnitelný,“ vysvětluje Zuzana Adamcová ze společnosti EKOLAMP.

Statistiky ukazují oblibu LED světelných zdrojů. Foto: EKOLAMP

Ve srovnání s rokem 2012 je v českých obydlích o 75 procent méně wolframových žárovek. Ty najdeme v každém třetím domě, chatě nebo bytě, ačkoli od roku 2009 platí zákaz jejich prodeje z důvodu neekologičnosti. Dodnes se však dají sehnat pod jinými jmény, na což reaguje i systém sběru svítidel. Od letoška je možné do sběrných nádob na světelné zdroje odkládat i wolframové a halogenové žárovky, přestože k recyklaci původně určeny nebyly. Vysloužilé žárovky lze odevzdat ve sběrných dvorech, obchodech s elektrem nebo u prodejců svítidel.

Žárovky je možné odevzdat na vybraných sběrných místech. Foto: EKOLAMP

Související články

Zaručeně zlepší den

Pizza s 1001 druhy sýra se zapsala do Guinessovy knihy rekordů

Chcete se přestěhovat? Zkuste tato města – za bydlení vám zaplatí

Thesios: Umělá inteligence radí vysokoškolákům, jaké téma závěrečné práce zvolit

Jak prospět svému zdraví? Choďte pozpátku

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…