Vesnicí roku se stala obec Lipová. Porota ocenila společenský život obyvatel

Zdroj fotografie: Facebook Vesnice roku

V letošním roce se konal už 25. ročník celostátní soutěže Vesnice roku. Porota vybírala z celkem 206 obcí z 13 krajů, zaměřovala se přitom na společenský život, podnikání, ochranu přírody i památek a aktivity občanů obecně. Vítězem byla v Luhačovicích na Zlínsku vyhlášena obec Lipová z Ústeckého kraje.

Lipová se nachází ve Šluknovském výběžku a žije zde asi 600 obyvatel. Ve vesnici fungují fotbalisté i klub seniorů, Lipová také spolupracuje s dobrovolnými hasiči z okolí, Červeným křížem i charitou. Na vyhlášení vítězů soutěže do Luhačovic dorazil plný autobus obyvatel vesnice, kteří měli z vítězství obrovskou radost. „Je to všechno o lidech. Ti lidi jsou skvělí a dávají mi elán a chuť do práce,“ uvedl pro České noviny starosta obce Pavel Svoboda.

Vítěz titulu Vesnice roku 2019 získal finanční odměnu 2,6 milionu korun od ministerstva pro místní rozvoj a osobní auto. Lipová chce částku použít na nové pouliční osvětlení. Na druhém místě v soutěži skončila Ratiboř ze Vsetínska, na místě třetím pak Libovice z Kladenska. Cenu veřejnosti dostala v online hlasování vesnice Sobíňov z Havlíčkobrodska.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci mají novou zbraň proti koronaviru

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Pojďte s námi do přírody. Web inspiruje, kam vyrazit v Česku na výlet

Kriticky ohrožení ptáci zahnízdili na moravských mokřadech

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura