Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vesnicí roku je obec Krásná na Chebsku

Radost z ocenění byla velká. Zdroj: archiv obce Krásná

V jednadvacátém ročníku soutěže o nejlepší vesnici České republiky získala první místo obec Krásná z Karlovarského kraje. Výsledky celostátního kola vyhlásili organizátoři soutěže v Luhačovicích v rámci Mezinárodního festivalu dětských folklorních souborů Písní a tance. Klání se zúčastnilo 210 obcí a kromě Krásné se na medailové pozice probojovala také obec Vysočina z Pardubického kraje a Černotín z Olomouckého kraje.

Letošního ročníku soutěže o nejkrásnější vesnici se zúčastnilo 210 obcí ze třinácti krajů České republiky, což je o 96 vesnic méně než v minulém roce. Komisaři, kteří soutěž organizují, postupně navštívili a ohodnotili všechny přihlášené obce. Zatímco loni okouzlily porotu Kateřinice ze Vsetínska, letos první místo a také odměnu – Zlatou stuhu – získala Krásná.

„Krásná je nejzápadnější obcí České republiky a přes svůj poválečný handicap přesídlení směle soupeří s vnitrozemskými vesnicemi. Péče o obyvatele od mladých až po nejstarší je samozřejmostí pro občany i vedení obce. Areál mateřské školy, parčíky i hřiště jsou intenzivně užívány i návštěvníky z blízké Aše. V obci nezapomínají na dřívější obyvatele a obnovili hřbitov zaniklé části obce. Intenzivní je spolupráce s bavorskými a saskými sousedy,“ řekl předseda celostátní komise Vojtěch Zubíček.

Obec Krásná se nachází v západní části ašského výběžku v nejzápadnější části naší republiky. Její historie sahá až do 14. století, kdy obec tvořily dvě části Horní a Dolní Schönbach. Dnes má obec asi 550 obyvatel a z minulých let se honosí již několika oceněními, například za společenský život, činnost mládeže nebo péči o zeleň.

Související články

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

V unikátním krmítku mění ptáci odpadky za potravu. A úspěšně

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.