Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vesnice Kostelec jde příkladem. Nezaměstnanost tam klesá a majetek obce roste

2 minuty radosti
Letošní oslavy Mezinárodního dne dětí v Kostelci. Zdroj: www.obeckostelec.cz

Nová kanalizace, silnice, parkoviště či mateřská školka. To vše vzniklo za posledních dvanáct let v obci Kostelec na Tachovsku. Navíc se pětinásobně zvýšil majetek vesnice a nezaměstnanost místních obyvatel klesla z pětatřiceti procent na pouhých pět procent. O změnu se zasloužily jak evropské dotace, tak místní investoři.

Malá obec Kostelec na Tachovsku s třemi sty padesáti obyvateli prošla v poslední době velkou změnou. „V roce 2003 činil náš majetek dvacet osm a půl milionu korun. Za dvanáct let jsme získali z dotací Evropské unie čtyřicet milionů korun,“ uvedl pro ČTK starosta Kostelce František Trhlík. Lidé si cenní zejména výstavby nové infrastruktury, bytové zóny, rekonstrukce mateřské školky či kulturního domu.

„Jedná se o kanalizace, vodovod nebo parkoviště. Máme zde rekonstruovanou mateřskou školu za patnáct milionů korun, kulturní dům za pět milionů či kapli v Ostrově za devět milionů korun. Také jsme vystavěli novou klubovnu za jeden a půl milionu korun v Popově, další v Nedražicích za dva miliony a letos se chystáme udělat za jeden a půl milionu klubovnu v Ostrově,“ pochlubil se starosta Trhlík.

Starosta nechce usnout na vavřínech a v plánu má opravu kostela sv. Jana Křtitele, který chce využít na koncerty a výstavy. V něm musí obec opravit ještě okna, omítky, fresky, výmalbu a oltář. Díky výstavbě a příjemným podmínkám k žití se do obce stěhují stále noví lidé. Počet obyvatel se za posledních deset let zvýšil o sedminu. „Pořád mi volají lidé, že by tu chtěli bydlet,“ řekl pro ČTK starosta Trhlík. Lidi láká především možnost práce, velká nabídka služeb a kulturního i sportovního vyžití.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.