Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vesnice Kostelec jde příkladem. Nezaměstnanost tam klesá a majetek obce roste

2 minuty radosti
Letošní oslavy Mezinárodního dne dětí v Kostelci. Zdroj: www.obeckostelec.cz

Nová kanalizace, silnice, parkoviště či mateřská školka. To vše vzniklo za posledních dvanáct let v obci Kostelec na Tachovsku. Navíc se pětinásobně zvýšil majetek vesnice a nezaměstnanost místních obyvatel klesla z pětatřiceti procent na pouhých pět procent. O změnu se zasloužily jak evropské dotace, tak místní investoři.

Malá obec Kostelec na Tachovsku s třemi sty padesáti obyvateli prošla v poslední době velkou změnou. „V roce 2003 činil náš majetek dvacet osm a půl milionu korun. Za dvanáct let jsme získali z dotací Evropské unie čtyřicet milionů korun,“ uvedl pro ČTK starosta Kostelce František Trhlík. Lidé si cenní zejména výstavby nové infrastruktury, bytové zóny, rekonstrukce mateřské školky či kulturního domu.

„Jedná se o kanalizace, vodovod nebo parkoviště. Máme zde rekonstruovanou mateřskou školu za patnáct milionů korun, kulturní dům za pět milionů či kapli v Ostrově za devět milionů korun. Také jsme vystavěli novou klubovnu za jeden a půl milionu korun v Popově, další v Nedražicích za dva miliony a letos se chystáme udělat za jeden a půl milionu klubovnu v Ostrově,“ pochlubil se starosta Trhlík.

Starosta nechce usnout na vavřínech a v plánu má opravu kostela sv. Jana Křtitele, který chce využít na koncerty a výstavy. V něm musí obec opravit ještě okna, omítky, fresky, výmalbu a oltář. Díky výstavbě a příjemným podmínkám k žití se do obce stěhují stále noví lidé. Počet obyvatel se za posledních deset let zvýšil o sedminu. „Pořád mi volají lidé, že by tu chtěli bydlet,“ řekl pro ČTK starosta Trhlík. Lidi láká především možnost práce, velká nabídka služeb a kulturního i sportovního vyžití.

Související články

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

V unikátním krmítku mění ptáci odpadky za potravu. A úspěšně

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.